in

Basketbolda En Hızlı Şekilde Rakibini Geç!

Herkes karşısındaki rakibi en hızlı şekilde geçip en kısa sürede çembere giderek sayıya kavuşmak ister. Ancak bu noktada ilk gerçekleştireceğimiz eylem karşımızdaki savunmayı geçmektir. Savunmayı geçebilmenin ilk kuralı da çabukluk adımı denilen ilk adım hamlesini hızlı yapabilmektir.

Çabukluk Adımı

ilk-adim (1)

Çabukluk adımını kısaca özetlememiz gerekirse; kendinizi tam çemberin karşısında üçlük çizgisinin dışında elinizde top ile konumlandırın ve karşınıza bir savunma hayal edin. Savunmanın sağ tarafından geçmeye çalıştığınızı ele alırsak çabukluk adımı olarak sol, eğer savunmanın sol tarafından geçmeyi düşünürseniz sağ ayağınızla çabukluk adımı eylemi gerçekleştirmelisiniz. Sağ taraftan geçmek istediğinizde neden sağ ayağınızı kullanmamanız gerektiğinin özel bir sebebi var. Tabii ki hiç kullanamazsınız demiyoruz ancak rakibinize karşı avantaj sağlamak için ters adım kullanmak her zaman daha doğru olacaktır.

Savunmayı geçmede ters adım kullandığınız zaman vücudunuz elinizde bulunan top ile savunma oyuncusu arasına geçecektir. Bu nedenle savunmanın elinizdeki topa müdahale etme avantajı azalacaktır. Topu çalmaya yönelik gerçekleştireceği müdahalede de vücudunuzun top ile savunma oyuncusu arasında olduğu için savunma oyuncusu müdahalesi sorasında size temas edebilir ve faul yapabilir. Bu nedenle ters adımın kullanılması avantajı bakımından daha önemlidir. Hareketimizin bir de diğer taraftan bakarak inceleyelim.

Gitmek istediğiniz yöne doğru ilk adımınızı aynı yöndeki ayağınızla yapacak olursanız; bu sefer ilk adımınızı attığınız da vücudunuz karşınızdaki oyuncu ile top arasına geçemeyecektir. Bu durumda savunma oyuncusu açısından avantajlı bir durum olacaktır. Top ile arasında bir engel olmaması topa daha rahat bir şekilde müdahale etmesini sağlayacaktır. Bu durumda topunuzu çalma olasılığı yüksektir. Vücut top ile savunma oyuncusu arasına girmediği için aynı zamanda savunmayı egale etmiş olmuyorsunuz. Bu durumda savunma stense slide ile tekrar savunma pozisyonunu alabilir ve çembere gitmenizi engelleyebilir.

Kısaca basketbolda çabukluk adımı olarak tanımlanan ilk adımın öneminden bahsettik. Peki bu adımı en hızlı şekilde yapabilmek ve karşınıza gelen savunma oyunculara telaş dolu anları yaşatabilmek için neler yapmalısınız? Ayaklarınızı hızlandıracak ev dahil her yerde yapabileceğiniz adım çalışmaları ile çabukluk adımınızı hızlandırabilirsiniz.

 

Hızlı ve Esnek Bir Koşucu Ol!

16 Yaşında 100 Madalya: Ayşe Begüm Onbaşı