in

En İyi 5 Basketbol Sinema Filmi

Zamanın ilk basketbol dizisi olarak tanımlanan “Beyaz Gölge” basketbolun en iyi yanlarını, oyuncu psikolojileri, zor hayatlardan kurtulup başarıya koşmanın zorlu yollarına kadar birçok konuya değiniyordu.

Beyaz Gölge dizisinin başlattığı akım ile basketbol, artık ekranlar ve beyaz perdede kendine yer edinmeye başlamıştı. Kimi filmler oyuncular üzerine yoğunlaşırken kimi filmler antrenörlerin başarı yollarına değiniyordu. Küçük yaştaki çocuklara basketbol sevdirmek ve yayınlaştırmak adına ise Michael Jordan gibi zamanın en iyi yıldızları da basketbol filmlerinde boy gösterirken bu kategoride başarılı işlere imza atmışlardır.

Basketbol sahalarının tozunu yanına alarak bir ışınla kameralar karşısına geçmiş ünlüleri merak ediyorsanız, oynadıkları filmlerle beraber “Sahalardan Setlere Geçiş Yapan 5 Sporcu” ile tanıştıralım!

Fazla sözü uzatmadan hafta sonu programınızda yer verebileceğiniz izlemesi bir o kadar keyifli 5 basketbol filmini sıralıyoruz!

1. Coach Carter (Koç Carter)

Zamanında başarılı bir oyuncu olan Coach Carter’ın, lise takımına antrenör olması ile hikayemiz başlıyor. Coach Carter oyuncularının sahada başarılı olmalarının dışında aynı zaman derslerinde de başarılı olmaları için uğraş verecektir. Bunun için tüm takım anlaşma yapar ve oyuncuların takımda oynayabilmeleri için 2.3 not ortalaması zorunluluğu tutar. Coach Carter her zaman savunma ve kondisyona, hücumdan daha çok önem verir. Takım sezona çok iyi başlangıç yapar sistem mükemmel bir şekilde çalışmaktadır. Peki oyuncuların not ortalama raporları geldiğinde neler mi oluyor dersiniz?

2. Glory Road (Zafere Doğru)

Glory Road (Zafere Doğru) başarılı bir antrenörün sporda ırkçılığa karşı gelme savaşında aldığı riskler, uğraşlar ve gelişen olayları ele alıyor. Filmde geçen dönemin basketbolunda siyahi oyuncular ırkçılık kurbanıdır ve neredeyse sahada oynatılmama seviyesinde dışlanmaktadırlar. Başarılı antrenör Don Haskins’in büyük bir risk alarak 7 siyahi oyuncuyu oynatması ve şampiyonluk yolunda mücadelesini keyifle izleyebilirsiniz.

3. The Basketball Diaries (Basketbol Günlüğü)

Ünlü oyuncu Leonardo Di Caprio’nun genç yaşı ile karşımıza çıkıyor. Filmde Di Caprio, başarılı bir genç yeteneğin uyuşturucu ile tanışması sonucunda ailesi tarafından dışlanan, para bulabilmek için her türlü suçu işlemekten kaçınmayan, kırık dökük ilişkilerle başa çıkmaya çalışan ve ölüm tecrübeler hayatı darma duman olan Jim karakteri ile karşımıza çıkıyor. Bir günü diğerinden farklı olmayan ve gün geçtikçe daha kötüye giden Jim kendisini kurtaracak olan hamleyi günlüğe yazı yazmayı keşfettiğinde anlıyor.

4. Winning Time Reggie Miller vs. The New York Knicks (Kazanma Zamanı – Reggie Miller New York Knicks’e Karşı)

Son saniyelerde takımını galibiyete götüren sayıları elleri titremeden atan ve NBA’de yıllarca nam salmış bir oyuncu olan Reggie Miller’ın, New York Knicks ile NBA finallerinde arasında geçen rekabeti anlatan belgesel tadındaki Winning Time filmini izlemeden hafta sonunuzu bitirmemenizi şiddetle öneriyoruz.

5. Once Brothers (Bir Zamanlar Kardeştiler)

Once Brothers (Bir Zamanlar Kardeştiler), iki Yugoslav NBA yıldızı Vlade Divac ve Drazen Petrovic’in arkadaşlıklarına odaklanan 2010 yılında ESPN kanalında yayınlanmış bir basketbol belgeselidir. Divac ve Petrovic’in NBA kariyerleri, Yugoslavya’daki savaş, 1990 Dünya Şampiyonası finalindeki bayrak olayı ve Drazen Petrovic’in trajik ölümünün etkileri anlatılıyor.

Beraber büyüyen, aynı milli takımda sayısız başarılar kazanan Divac ile Petrovic’in dostluğu Yugoslavya’nın dağılışı ile biter. Büyüleyici Avrupa kariyeri sonrasında zor da olsa NBA’de de kalitesini kanıtlayan Petrovic’in 1993’te trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesi tüm basketbol dünyasını ve Divac’ı şoke eder. Bu dönemde yaşananlar Divac ve birçok kişinin bakış açısı ile seyirciye sunuluyor.

Basketbola gönül vermiş herkesin mutlaka izlemesi gereken bu duygu yüklü belgeseli kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

İdeal Ağırlık Kaldırma Hızı Ne Olmalı?

Dünyayı Değiştiren 12 Getto Sporcu