Menu
in

En İyi Ortopedik Yürüyüş Ayakkabıları

Her yaştan insanın yapabileceği en ideal egzersiz hangisidir? Bu soruya pek çok kişi aynı anda “yürüyüş” cevabını verebilir. Hatta bazılarına göre yürüyüş, bir spor olmaktan öte sağlık için bir zorunluluktur. Uzmanlar, günlük düzenli olarak yapılan yarım saatlik bir yürüyüşün bazı hastalıkların oluşumunu engellediğini ifade eder. Ancak yürüyüşü anlamlı kılan en önemli detay ayakkabı seçimidir. Öyle ki, yanlış bir yürüyüş ayakkabısının tercih edilmesi, bu faaliyeti eziyetli bir işkenceye dönüştürebilir. Bu nedenle yürüyüş esnasında ortopedik ayakkabı tercih ederseniz, daha verimli sonuç alabilirsiniz. Gelin, ortopedik özelliklere sahip yürüyüş ayakkabıları için dikkat edilmesi gereken birkaç noktaya birlikte göz atalım. Hangi ortopedik yürüyüş ayakkabısı modellerini tercih etmeniz gerektiğini inceleyelim.

Ortopedik Ayakkabı Nasıl Olmalıdır?

Ortopedik ayakkabı, ayakkabı tabanının ayağın anatomisine uygun olarak şekillendirilmesiyle oluşur. Bu anlamda ortopedik ayakkabı tabanı esnek bir yapıya sahip olmalıdır. Kullanım sırasında tabanın ayağın şeklini almasını sağlayan bu esnek yapı, bazı modellerde ek malzemeler yardımıyla desteklenebilir. Bu ek malzemeler de yine ayakla tam uyum sağlayabilmesi için, süngerimsi bir yumuşaklıkta olmalıdır.

Ayrıca ortopedik ayakkabıların en önemli detaylarından biri burun yapısıdır. Parmaklara baskı yapmayacak bir ortopedik yürüyüş ayakkabısı, yuvarlak burun yapısına sahip olmalıdır. Sağlık açısından son derece önemli olan ortopedik tabanlı ayakkabı kullanımı, konforlu bir yürüyüş için de olmazsa olmazdır.

Bebeklerde ilk adım ayakkabısı olarak da tercih edilebilen ortopedik ayakkabılar, daha çok 2 yaşından sonraki dönemde kullanıma uygundur. Çocuk ortopedik ayakkabı modelleri, bu nedenle genellikle 2 yaş üstü gruptan başlayarak üretilir. İster çocuklar ister yetişkinler için olsun; ortopedik yürüyüş ayakkabısında en önemli detay, ayağınızın numarasına tam uyumlu olmasıdır. Özellikle yürüme ve duruş bozuklukları olan çocuk ve yetişkinlerde ortopedik ayakkabı doğru seçilmelidir. Yanlış beden ve kalıpta bir ayakkabı tercihi, sorunlarınızın artmasına sebep olabilir.

Ortopedik Ayakkabının Faydaları Nelerdir?

Ortopedik ayakkabı, sağladığı konfor yanında tedavi edici özellikleri de bulunan bir ayakkabı türüdür. Bu nedenle kullanımın sırasında size çeşitli faydalar sağlar. Bu faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Ortopedik ayakkabı kullanımı, düz tabanlık sorununu önler ve tedavi eder.
  • Ortopedik ayakkabılar vücut ağırlığının ayak tabanına eşit dağılımını sağlar. Bu sayede ağırlığın tek bir yerde toplanmasına bağlı sağlık sorunları oluşmasını engeller.
  • Ortopedik tabanlı ayakkabılar, yürüme bozuklukları ve buna bağlı oluşan bacak ve bel ağrılarını da önler. Daha sağlıklı bir iskelet sistemini oluşumuna destek olur.
  • Bu ayakkabı modelleri, sert malzemeden üretilen ayakkabı türlerinin yarattığı nasır ve benzeri ayak yaralarının oluşumunu engeller. Ayrıca ayaklarında nasır olan kişiler, ortopedik ayakkabı kullanımı ile nasıra baskı yapmadan rahat yürüyebilir.
  • Son olarak ortopedik ayakkabı kullanımı size yürüme sırasında büyük bir konfor sağlar. Özellikle işi gereği ayakta kalan ya da sürekli hareket halinde olan kişiler, ortopedik ayakkabılar tercih ederek daha uzun süre yorulmadan çalışabilir.

En İyi Ortopedik Yürüyüş Ayakkabısı Modelleri Hangileri?

Bu alanda erkek ve kadın ortopedik ayakkabı türlerinde farklı markaların modelleri ön plana çıkar.

Dünyaca ünlü bir marka olan Nike‘ın hem kadın hem de erkek modellerinde, ortopedik özelliklere sahip koşu ve yürüyüş ayakkabıları bulunur. Özellikle Nike Running ve Pegasus serisi ayakkabı modelleri kullanıcıların beğenisini kazanan tasarımları ile dikkat çeker.

adidas markası ise erkek ortopedik ayakkabı modellerinde adidas Run Falcon serisi ile beğenilere hitap eder. Kadın modellerinde adidas UltraBoost ve Response serileri ön plana çıkarken; çocuklar için üretilen ortopedik yürüyüş ayakkabısı modelleri arasından Rapidarun oldukça tercih edilir.

En iyi ayakkabı modelleri tabii ki bunlarla sınırlı değil. Siz de diğer marka ve modellerde ortopedik yürüyüş ve koşu ayakkabılarını incelemek için hemen barcin.com‘u ziyaret edebilirsiniz. Barcin.com üzerinden dünyaca ünlü markaların birbirinden özel tasarımlı yürüyüş ayakkabılarını sipariş edebilir, konforlu ve rahat bir yürüyüş keyfi yaşayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version