Menu
in

En Rahat Koşu Kıyafetini Nasıl Seçersiniz?

Her adımımızda bizimle birlikte gelen kıyafetler, özellikle koşu esnasında vücudumuza gösterdiği etkilerle performansımıza da katkı sağlarlar. Sadece katkı mı sağlarlar? Her kıyafet koşucuya iyi niyetli davranmayabilir. Doğru olmayan kıyafet seçimleri performansınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun için en iyi koşu kıyafetlerini seçmek önemli.

Terlememek için nefes alan kıyafetler

Koşu esnasında bir zaman sonra vücudun ısısı yükselir. Vücudun ısısı yükseldiğinde, vücutta sıvı kaybı yaşanır ve bu hem sağlığınız hem de performansınız için iyi bir haber değildir. Bunun için koşuda önemli olan, hava şartları ne olursa olsun cildi kuru tutarak vücudun ısısını korumaktır. Pamuklu kıyafetler koşu için iyi seçeneklerden olabilir. Çünkü pamuk, vücudun nemini emer ve vücudu hızlı bir şekilde soğutur. Teri emip dışarıya veren ve vücut ısısını belli seviyede tutan kıyafetler, koşu esnasında daha rahat olmanızı sağlar.

Hareket özgürlüğünüzü sınırlamayan tercihler

Koşarken dizleri rahatça bükmek, bacakları açabilmek ve kolları kontrol edebilmek çok önemlidir. Bunun için hareketlerinizi sınırlamayan spor kıyafetleri tercih etmelisiniz. Hareketlerinize engel olmayacak dar kıyafetler ilk tercihiniz olabilir. Koşu taytları, koşu şortları doğru seçenekler arasında bulunabilir. Vücudu saran ve nefes alabilen sentetik tişörtlerin yanında yağmurda ıslanmanızı önleyen, rüzgârı kesen ve çabuk kuruyan yağmurluklar tercihleriniz arasında bulunabilir.

Buraya dikkat; koşu ayakkabısı önemli!

En iyi koşu ayakkabısı için önemli olan kriter, fiziki özellikleriniz ve koşacağınız zemindir. Fakat genel olarak iyi bir koşu ayakkabısının sahip olması gereken kriterler vardır. Koşu tarzına uygun bir tabana sahip olan, hafif, ayağı sarabilen ayakkabılar tercih edilmelidir. Yastıklama özelliği bulunan, dengeyi sağlayan ve hareketleri kontrol edebilen bir koşu ayakkabısına sahip olduktan sonra ayak yapınıza ve koşacağınız zemine en uygun ayakkabıyı seçmelisiniz. Bunun için hem erkek hem de bayan koşu ayakkabısı modellerinde bolca çeşit bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Aksesuarlar aslında süper kahramanlar

En az temel kıyafetler kadar aksesuar seçimi de çok önemli. Aksesuarlar, hem stilinizi tamamlar hem de rahat bir koşu için size yardımcı olmaya odaklanır. Koşarken korunmayan kafa, hızla sıcaklık değişimlerine neden olabilir. Soğuk havalarda kafanızı sıcak tutmak için terletmeyen kumaştan bir bere takabilirsiniz. Yaz aylarında serin hissettirecek hava alan ve hafif bir şapka kullanmak doğru olacaktır. Spor yaparken elinizin havanın etkilerinden koruyacak nemi çeken eldivenler aynı zamanda şık bir kombin yaratmanızı sağlayabilir. Koşu çoraplarıyla ilgili söylenebilecek en önemli şey, giderek ağırlaşan pamuk çoraplardan uzak durmaktır. Bileği saran çoraplarla çorabınızın spor ayakkabınızın içinde kıvrılmasını da önlemiş olursunuz. Koşunun mutlulukla bir ilgisi olduğunu düşündürecek bir diğer aksesuar da kulaklıklar. Kulaklıklarınızı takın ve koşarken dinlenecek şarkılarla sporunuzu keyifle tamamlayın.

Yaşadığınız coğrafyanın spor kıyafeti seçiminize etkisi

Koşu yapmak için en doğru kıyafetleri aldığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Bahsettiğimiz her şey sizde mevcut. Fakat bu kıyafetlerin yaşadığınız coğrafyaya uyumlu olması da gerekiyor. Yaşadığınız coğrafyanın iklimi, koşu kıyafeti seçimlerinizde mutlaka etkili olmalı.

Eğer yaşadığınız yer sıcak ve kuraksa
  •   Spor kıyafetleriniz vücut ısısını içerde tutan türden değil, gözenekli yapıya sahip özel kumaşlarla üretilmiş olmalıdır. Nefes alan atletler, taytlar hatta koşu ayakkabıları ilk tercihiniz olsun. Çünkü vücut ısısı arttıkça performansınız düşer.
  •  Eğer koşu yaparken eşofman takımı kullanıyorsanız bu eşofman takımı kesinlikle esnek olmalı.
  • Her daim güneşli bir coğrafyada yaşıyorsanız, spor kıyafetlerinizin rengi açık tonlarda olmalı. Böylece güneş ışınlarını üzerinizde toplayarak aşırı ısı artışı sorununa maruz kalmazsınız.
  • Vücudunuzdaki su oranını dengede tutmak için yanınızdan su şişenizi ayırmamalısınız.
Yaşadığınız yer soğuk ve yağışlıysa
  • Koşarken üşüdüğünüzü hissetmeyebilirsiniz fakat vücudunuzu soğuktan korumalısınız. Baş, boyun ve elleri korumak için; şapka, eldiven (Özel üretim spor eldivenleri.) ve boynunuzu koruyacak bir eşofmana ihtiyacınız olabilir.
  •  Koşu ayakkabınız da bu iklime uygun olmalıdır. Su geçirmeyen, astarlı ve kaygan yerlerde zemine iyi tutunabilen modelleri yani tabanı tırtıklı koşu ayakkabılarını seçebilirsiniz.
  •   Eğer hava açıksa ve güneşten yararlanmak istiyorsanız, koyu renkleri tercih etmelisiniz.
  • Yaşadığınız coğrafya bol yağış alıyorsa, spor kıyafetlerinize bir de yağmurluk eklemeli ya da eşofmanınızı su tutmayan kumaşlardan seçmelisiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version