Menu
in

Günde 5 Dakika Koşmanın 6 Faydası

1. DAHA İYİ BEYİN VERİMİ

Egzersiz, beyin de dahil olmak üzere oksijenden yana zengin kanın vücuttaki akışını ve nabzı yükseltebiliyor. Frontiers in Aging Neuroscience dergisinde 2013 yılında yayınlanan bir çalışmada, koşu gibi kısa süreli aerobik egzersizin, yaş alan yetişkinlerde beyni, kavramayı ve kardiyovasküler zindeliği geliştirdiği bulmuştur. Düzenli egzersiz yapan yetişkinlerde, Alzheimer hastalığından etkilenen beynin önemli bir bölgesi olan hippocampus’e kan akışı artar. Fiziksel egzersizin, beyinde seçici veya bölgesel  kan akışıyla ilişkili olduğunu, genel olarak beyinde kan akışında bir değişikliği oluşturmadığını bilmek önemlidir.

2. DAHA İYİ BİR RUH HALİ

İster kötü bir gün geçirmiş olun, isterseniz moraliniz iyi olsun, koşu ruhunuzu coşturup, sizi olumlu düşünceye sevkedecektir. Aslında koşucular, iyi bir başarı elde ettikten veya güzel bir koşuyu tamamladıktan sonra hissedilen “koşu sarhoşu” deyimini yaşarlar.Yoğun dayanıklılık faaliyeti, mutluluğu işaret eden beyin kimyasalları olan endocannabinoid’lerde artışa yol açar. Bu da bizi daha keyifli hale getirir.

3. DAHA İYİ UYKU

Her gün sabah koşusu yapmak, gece kaliteli uykuya yardımcı olabilir. Tabi sadece uyku kalitesini artırmakla kalmaz, gün boyu verimi, odaklanmayı da artırır. Sabah koşusu gibi öğleden sonra veya akşam koşusu da uykuya geçiş zorluğunu ortadan kaldırır. Koşu esnasında artan vücut ısımız, koşu sonrasında düşer, bu da uyku halini kolaylaştırır. Düzenli uyku ile depresyon ihtimali de çok azalmış olur.

4. KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR

Hangi düzeyde tansiyona sahip olursa olsunlar, kadınlar ve erkekler koşu da dahil olmak üzere düzenli aerobik faaliyetin faydasını görürler. Koşu, geçici olarak kan basıncı düzeylerini çok yükseltmesine rağmen, egzersiz sebepli artışlar, endişe gerektirmez. Günde 5 dakikalık koşunun faydaları aynı zamanda 15 dakikalık yürüyüşle de elde edilebilir. Koşu gibi yürüyüş de yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalığı riskinizi azaltabilir.

5. KALP DAMAR HASTALIKLARINI AZALTIR

Günde 5 dakika koşmak, kalp damar hastalığı riskini neredeyse yarısına indirebilir. Düzenli koşan insanlar, her ne sebepten olursa olsun ölüm riskini %30, kalp damar hastalığı riskini de %45 azaltmış olurlar. 5 ile 10 dakika sürecek 9dk/km hızından bile düşük düzenli koşular ile ölüm riskini koşmayanlara göre çok daha azaltmış olursunuz.

6. ÖMRÜ 3 YILA KADAR UZATIR

Koşu sadece kalp damar hastalıklarının riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ömrünüzü de uzatır, hem de 3 yıla kadar. Düzenli egzersiz yapanların, daha sakin yaşam sürenlere kıyasla 3 yıl daha uzun ömür yaşadıkları bilgisine ulaşılmıştır. Bunu sağlamak için günde sadece 5 dakika koşu veya 15 dakikalık hızlı yürüyüş yeterlidir.

Yorum Yazın

Exit mobile version