Menu
in

Hızlı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Hızlı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak hemen herkes tarafından istenir. İdeal kiloya sahip olmak için, yeterli ve dengeli bir beslenme ile düzenli bir egzersiz programı yeterlidir. Birkaç ufak ipucuyla metabolizmanızı ve kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz. İşte, size özel hızlı kilo vermenin yolları…

Aralıklı Oruç Tutma ( Intermittent Fasting)

Yapılan araştırmalar, aralıklı oruç tutmanın kilo verme hızını artırdığını iddia eder. Aralıklı oruç tutma, düzenli olarak kısa süreli oruç tutmayı ve gün içinde kısa bir süre içinde yemek tüketimini içeren bir beslenme tarzıdır.

En yaygın aralıklı oruç yöntemleri şunlardır:

  • 16-8 orucu: Günün 16 saati hiçbir şey yenmemeli ve geri kalan 8 saatlik dönemde öğünler tüketilmelidir. Bu oruç şeklinde genellikle öğlen 12.00 ve akşam 20.00 öğünleri tercih edilir. 
  • 5-2 orucu: 2 günde bir oruç tutulan aralıklı oruç şeklidir. Oruç tutulan günlerde günlük alınması gereken kalori miktarının sadece %25-30’u tüketilir. Diğer günler normal beslenme düzeni uygulanabilir. 
  • 24 saat orucu: Haftanın bir günü 24 saat boyunca hiçbir yiyeceğin tüketilmemesidir. 

Aralıklı oruç diyeti, özellikle kuralları olan diyete uymayı sevenlerin tercihidir. Yapılan araştırmalar, yemek tüketiminin kısıtlı bir süreye indirgenmesinin daha düşük kalori tüketilmesini sağladığını savunur. Ancak bu diyet şeklinde önemli olan, beslenme programının sağlıklı ve düşük kalorili yiyeceklerden oluşmasıdır. Aralıklı Aç Kalmak yazımızı da okuyabilirsiniz. Hiçbir yiyeceğin yasak olmadığı diyette ölçülü gıda tüketimi önemlidir. Aksi halde aralıklı oruç diyeti hızlı kilo vermeyi sağlayamaz. 

Metabolizmayı Hızlandırma

Bazal metabolizma, kişinin dinlenme durumunda vücut fonksiyonları için gerekli olan enerji olarak açıklanabilir. Bazal metabolizma hızı kişiden kişiye değişir. Yaş, fiziksel aktivite durumu, cinsiyet, kilo, boy, sağlık durumu gibi faktörler bazal metabolizma hızında değişiklikler yaratır. Bazal metabolizma hızını artırmak kilo verme hızını da yükseltir. Bazal metabolizma hızını artırmak için şunları deneyebilirsiniz.

  • Günlük su tüketiminin 2-2.5 litre olmasına özen göstermelisiniz. 
  • Kahvaltı, öğlen ve akşam yemeğinin düzenli olması önemlidir. Öğün atlanması bazal metabolizma hızını yavaşlatır. 
  • Lif içeriği yüksek tam tahıllı gıdalar, sebze, meyve ve yağlı tohumları günlük kalori alımına uygun şekilde düzenli olarak tüketmelisiniz. 
  • Lifli gıdalar karbonhidratların sindirilme hızını yavaşlatır ve metabolizma hızını artırır. Aynı zamanda hem daha uzun süre tok hissedersiniz hem de kan şekerinizin düzenli olmasını sağlayabilirsiniz. 
  • Beslenme programınıza metabolizma hızını artıran karabiber, acı kırmızı biber, zencefil, zerdeçal, yeşil çay, tarçın, keten tohumu, avokado gibi besinler ekleyebilirsiniz. 
  • Düzenli uyku da metabolizma hızını artırır. Gece saat 23-00 ile 03.00 saatleri arasında vücut biyoritmini düzenleyen melanin hormonu salgılanır. Melanin hormonunun yetersizliği kilo vermeye neden olabilir. Bu hormon uykuda ve karanlık ortamlarda daha etkilidir. Kilo verme sürecini hızlandırmak için erken yatıp erken kalkabilirsiniz.  Yavaş Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Öneriler yazımızı da ayrıca okuyabilirsiniz.

Düzenli Egzersiz

Hızlı kilo verme yöntemleri dendiğinde ilk akla gelen, günlük aktiviteyi artırmaktır. Vücudun kas oranı arttıkça metabolizma hızında da artış gözlenir. Kaslar, vücut dinlenme halindeyken bile daha yüksek oranda kalori yakmanızı sağlar. Aynı zamanda düzenli egzersiz yapmak mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonu sağlanmasını destekler ve stres seviyesinin minimuma çekilmesine yardımcı olur. 

Haftada en az 3 gün 45 dakika yürüyüş, koşu, bisiklete binme, yüzme gibi kardiyo egzersizleri yapabilirsiniz. Ayrıca zumba, dans, aerobik gibi ekip aktivitelerine de katılabilirsiniz. Egzersiz programınıza kas yapımını teşvik eden fitness hareketleri eklemenizde de fayda var. Ağırlık kaldırma, crunch, şınav, squat ve plank gibi direnç egzersizleri hem vücudunuzun şekillenmesini sağlar hem de metabolizma hızını artırarak hızlı kilo vermenize yardımcı olur. Bunlara ek olarak, genel vücut sağlığının korunması ve hem ruhsal hem de psikolojik olarak rahatlama sağlanması için, pilates ve yoga gibi egzersizleri de antrenman programınıza ekleyebilirsiniz. 

Rahat ve konforlu bir egzersiz süreci için ihtiyaç duyduğunuz spor giyim ürünlerine Barcin.com üzerinden ulaşabilir, avantajlı ödeme senekleri ve fırsatlarından yararlanarak beğendiğiniz parçaları kolayca satın alabilirsiniz. 

Yorum Yazın

Exit mobile version