Menu
in

Hurma Kalorisi ve Sağlıklı Beslenmede Yeri

Hurma Kalorisi ve Sağlıklı Beslenmede Yeri

Ana vatanı Arap Yarımadası olan hurma, Türk mutfağının vazgeçilmez meyvelerinden biri olmanın yanı sıra diyet programlarında tatlı krizlerini kontrol altına almak için de sıklıkla tercih edilir. Çünkü hurma, insan sağlığını tehdit eden rafine şekerin aksine, doğal şeker barındıran bir besin alternatifidir. Elbette şekerli tüm besinler gibi, hurmanın da ölçülü ve kontrollü tüketilmesi gerekir. Ancak hurma kalori ve besin değeri açısından sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyen birçok kişinin tariflerinin olmazsa olmaz malzemelerinden biridir. Peki, hurmanın beslenme ve diyetetik uzmanları tarafından danışanlarına sıklıkla önerilmesinin nedeni nedir? İşte, hurmanın besin değerleri ve sağlıklı beslenme rutininde oynadığı rol hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtları…

Hurmanın Besin Değerleri Nelerdir?

100 gram hurma, yaklaşık 277 kalori üzerinden hesaplanır. Kuru hurmanın demir, kalsiyum, folik asit, lif ve potasyum açısından oldukça zengin bir besin olması, vücudun mikro besin ihtiyacını karşılamakta önemli bir rol üstlenmesini sağlar.

100 gram hurmada yaklaşık olarak 75 gram oranında karbonhidrat bulunduğu için, düşük karbonhidratlı diyet listelerinde hurma tüketmek ideal bir seçim olmayabilir. Ancak karbonhidrat değerlerinin yanı sıra 100 gram hurmada 15 gram lif, 1,8 gram protein ve yalnızca 0,1 gram ağırlığında protein bulunur. A ve C vitamini açısından da zengin olan hurma, tatlı krizlerini ve ara öğünleri sağlıklı bir şekilde geçiştirmek için doğru tercih olabilir.

Antioksidan Etkili Hurma ile Toksin Atın

Ölçülü miktarda ve düzenli şekilde hurma tüketmek, vücudun toksinlerden arındırılması açısından etkilidir. Çünkü hurma kalori değerlerinin yanı sıra yüksek oranda antioksidan etkili bir besindir. Antioksidan etkili yiyeceklerin damar ve kalp rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca hurmanın lif açısından oldukça zengin olması, sindirim fonksiyonlarının ve bağışıklık sisteminin de güçlenmesini destekler. Günde 2 ya da 3 hurma tüketerek vücudunuzda yıkıma neden olan serbest radikallere karşı direncinizi artırabilir, vücut sağlığınızı korumak için etkili bir alışkanlık kazanabilirsiniz.

Hücre Yenilenmesi Sürecini Hızlandırın

Hurmanın antioksidan etkili ve lifli bir besin olması, vücuttaki hücre yenilenmesi sürecini de hızlandırmasına olanak tanır. Keza vücut bağışıklığını artırmaya olan etkisinin temelinde de, hücre yenilenmesi sürecini sağlıklı bir şekilde desteklemesi ve hızlandırması yatar. Bu sayede cildin erken yaşlanma belirtileriyle ve cilt sorunlarıyla daha dirençli bir şekilde savaşmasına yardımcı olur. Siz de ölçülü miktarda hurma tüketerek vücudunuzdaki DNA ve hücre yenilenmesi süreçlerini hızlandırabilir, daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Tatlı Krizleriyle Kolayca Başa Çıkın

Diyet listelerinin en büyük düşmanlarından biri, aniden beliren tatlı krizleridir. Her insanın canının belirli aralıklarla tatlı istemesi son derece doğaldır. Özellikle tatlı tüketimini bir alışkanlık haline getiren kişilerde, rafine şeker içeren gıdalarla vedalaşmak oldukça zorlu bir sürece dönüşebilir. Ancak rafine şekerin yerini doğal şeker içerikli besinlerle doldurmak, tatlı krizlerine sağlıklı ve lezzetli bir çözüm yaratmak için ideal bir seçenektir. Hurma, içerdiği doğal şeker ile kan şekerinin ve kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Keza bu nedenle, doktorlar tarafından diyabet rahatsızlığına sahip kişilere de kullanımı tavsiye edilebilir. Hurmanın içeriğindeki doğal şeker, tüketildikten kısa süre sonra vücuda dengeli bir şekilde dağılır ve enerji verir. Bu sebeple yapay glikoz barındıran tatlılar yerine çok daha sağlıklı bir alternatiftir. Özellikle son yıllarda, rafine şeker içermeyen tatlı tariflerine lezzet katmak için de sıklıkla hurma kullanılır. Siz de sağlık durumunuz uygun olduğu sürece diyet listenize ve ara öğünlerinize hurma ekleyebilir, tatlı krizlerinizle başa çıkabilirsiniz. 

Sağlıklı beslenme rutininin düzenli ve yeterli miktarda egzersizle çok daha verimli sonuçlar oluşturacağını unutmamak gerekir. Beslenme düzeninizi etkili antrenmanlarla birleştirmek için ihtiyacınız olan spor aksesuarlarını barcin.com‘dan temin edebilir, sağlıklı yaşam rutininizi daha güçlü bir sürece dönüştürebilirsiniz. 

Yorum Yazın

Exit mobile version