Menu
in ,

İlham Veren Bir Atlet: Dai Greene

DİZ SAKATLIĞI OLMASA FUTBOLCU OLACAKTI

Küçük yaşta spora ilgisi olan Greene, Swansea futbol alt yapı seçmelerine 13 yaşında katılır. İdolü vatandaşı Galli Ryan Giggs gibi sol ayağını kullanan bu genç adam herkesi etkiler hatta deneme maçında Barcelona’ya penaltıdan bir gol atar. 16 yaşında Swansea City’den profesyonel futbolcu sözleşmesi teklifi alır ama bu teklifi reddeder. Hem okuyup hem de spor yapmak istediği için Manchester City alt yapısıyla okulu birlikte götürür. Gelişme çağında diz kapaklarını etkileyen Osgood-Schlatter hastalığına yakalanır Greene. O dönemde futbol oynamaktan da zevk almamaya başlar. Hastalık ve kendi deyimiyle ‘güvenini parça parça eden’ bir antrenör Greene’in kariyerini değiştirir ve o atletizmin bir parçası olmayı seçer.

SARA HASTALIĞI ONU DURDURAMADI

Greene’in spor kariyerinde önüne başka bir engel çıkar: Epilepsi yani sara hastalığı. 17 yaşında ilk nöbetini geçiren Greene ilk etapta annesinin “İçki içme. 22.00’dan önce yatakta ol” uyarılarını dinlemez. “Genç bir delikanlıya hayatın olmasın demek gibi bir şeydi bu,” diye o günleri hatırlatır Greene… Bir yıl sonra Mallorca tatilinde arkadaşlarıyla eğlenirken aniden bayılan Greene’in dişi kırılır, Galli sporcunun suratı yara bere içinde kalır ve iki gün hastanede yatar.

Uzman doktorlar ve ailesinin desteğiyle oldukça zorlu bir yola girer Green. Sara zaman zaman yoklar Greene’i. 2006 yılında İsveç’in başkenti Göteborg’daki Avrupa Şampiyonası’nın kapanış partisinde olanları Greene’den dinleyelim:

“İlk büyük organizasyonumda finale kalamamıştım ama orada olmaktan dolayı çok mutluydum. Kapanış partisinde geç saatlere kadar eğlendik. Bir ara oturduğumu hatırlıyorum. Bir sonraki karede hastanedeydim! Sürekli onlara ‘Yarışım nasıl geçti’ diye soruyormuşum.”

2007 yılına kadar ilaçla yaşayan ve defalarca kriz geçiren Greene, atletizmin hastalığını yeneceğini düşünerek ilacı bırakmaya karar verir. Ailesinin karşı çıkmasına rağmen bu yolu seçen ‘Dai’, 2010’da Barselona’da 400 metre engellide Avrupa Şampiyonu olduktan sonra bir yıl sonra Güney Kore’de dünya şampiyonluğuna ulaşır. ABD’li favoriler Angelo Taylor ve Bershawn Jackson’ı yenerek bu dalda Britanya’ya ilk altın madalyayı getirir.

Greene o tarihten bu yana sakatlıklar nedeniyle sahneden uzak ama azimle Rio’ya hazırlanıyor. Belki Ağustos ayında “Kimdi bu Greene” dediğimizde bu yazıyı yeniden büyük bir hayranlık ve takdirle okuyacağız…

Yorum Yazın

Exit mobile version