Menu
in

Kısa Kış Günlerinde Daha iyi Hissetmek için Ne Yapmalı?

Daha İyi Hissetmek için

Daha İyi Hissetmek için

Karanlık ve soğuk bir kış sabahına uyanıldığında ilkbahar ya da yaz mevsimine uyanmış gibi enerji dolu hissedilmemesi çok normal. Gün ışığından faydalanılan sürenin azalması, soğuk hava şartlarında vücut enerjisinin düşmesi ve gün içerisinde hareket halinde olunan zamanın önemli ölçüde kısalması kış günlerinde iyi hissetmek için ne yapmalı sorusunu da beraberinde getiriyor.

Bu sorunun cevabını iyi hissetmeyi sağlayacak şekilde bulmak için öncellikle sorunun nedenlerini çok iyi şekilde anlamak gerekiyor. Fiziksel açıdan daha yavaş bir yaşama, zihinsel açıdan da daha sıkıntılı bir ruh haline zemin hazırlayan kış aylarındaki mevsimsel çöküşe karşı savaş açmak mümkün. Vücutta endorfin, dopamin, serotonin ve oksitosin hormonlarını artıracak yöntemlerle kış mevsiminde de daha iyi hissetmek oldukça kolay.

Antioksidanların Önemi ve Sağlıklı Beslenme

Kış aylarında vücut daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğu için daha fazla yeme eğiliminde olmak çok doğal. Açık konuşmak gerekirse kış aylarında hissedilen sağlıksız ya da kötü ruh halini birden bire tedavi edecek bir “süper gıda” yoktur. Ancak sağlıklı bir beslenme düzenine bağlı kalmak, iyi hissetmek için ne yapmalı sorusuna verilebilen yanıtların en temel dayanak noktası olarak ortaya çıkıyor.

Özellikle beyin kimyasalları için faydalı olabilecek yaban mersini, lahana ve nar gibi içerisinde antioksidan barındıran yiyecekler kış aylarında daha iyi hissetmeye yardımcı oluyor. Yine de beslenmede tek bir besine odaklanmaktan ziyade genel olarak sağlıklı bir beslenme planını uygulamak daha yararlı oluyor. Bunun için birçok meyve, sebze ve bol yağsız protein yemek gerektiği söylenebilir. Kış aylarında sağlıklı beslenmek hem kiloyu kontrol altında tutmayı hem de ürün ağırlıklı bir diyetle vücudun lif bakımından zenginleşmesini sağlayacağı için ruh halin çok daha olumlu bir duruma getiriyor.

Kış mevsiminde sağlıklı beslenmek ilk olarak kiloyu kontrol altında tutmanıza yardımcı oluyor. Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmediğinde kilo almak kaçınılmaz. Bu döngüyü kırmanın en iyi yolu sağlıklı beslenmeyi belirli bir disiplin içerisinde alışkanlık haline getirmekten geçiyor. Ürün ağırlıklı bir diyetse doğal olarak lif bakımından zengindir. Bu, bağırsaklarda yaşayan bakteriler için büyük bir şanstır. Hayvanlarda ve insanlarda yapılan araştırmalar sonucunda bağırsak bakterilerinin beyin kimyasallarını değiştirerek ruh halini etkileyebildiği açıkça görülüyor.

İşte işe yarayacak birkaç ipucu:

  • Dengeli bir diyet takip etmeye çalışın.
  • Şeker ve nişasta açısından kesinlikle aşırıya kaçmayın.
  • Çok işlenmiş yiyecekler, doymuş yağlar ve şekerli yiyecekler gibi halsiz hissetmenize neden olan yiyeceklerden kaçının. Çünkü bu yiyecekler vücudunuzu uyuşuk hissetmenize neden oluyor ve çoğu zaman ilk enerji patlamasından sonra yerini yorgunluk hissine bırakıyor.
  • Vitamin almaya dikkat edin. B vitamini kış aylarında daha fazla önem kazanıyor. Mercimek, bezelye ve ıspanak gibi yiyecekler B vitamini açısından oldukça zengin.

Egzersiz Yap, Vücudun Teşekkür Edecek

Kış aylarında bırakmadan egzersiz yapmak iyi hissetmeyi kolaylaştırıyor. Egzersiz hem beyinde iyi hissettiren endorfin salınımını hızlandırıyor, hem de kilo yönetimine yardımcı oluyor. Egzersizin ne kadar değerli olduğunu zaten biliyorsunuz. Fakat faydalarını bildiğiniz halde egzersize başlamak için yardıma mı ihtiyacınız var? O halde kendinizi nasıl harekete geçireceğinize dair küçük bir tavsiye ile işinizi biraz daha kolaylaştırmaya ne dersiniz?

Her şeyden önce gün içerisinde hareketli olmaya özen göstererek egzersizleriniz için zamanla artacak şekilde bir süre ayırmanız gerekiyor. Bunu yaptığınızda egzersiz şekliniz her ne olursa olsun bir süre sonra spor aktivitelerinizin disipline girdiğini fark etmeniz çok kolay. Sonrasındaysa vücudunuzun size teşekkür ettiğini görmeniz tahmin edemeyeceğiniz kadar keyifli.

Kış ayları; kayak, kızak veya buz pateni gibi kış sporlarının tadını çıkarmak için harika bir fırsat. Yine de küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var, kar sporuna yeni başlıyorsanız deneyimli kişilerin etrafta olmadığı alanları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Yerel parklar ve sessiz kros ya da yokuş aşağı kayak devreleri, dışarı çıkmaya ve yeni kış sporlarına başlamanıza teşvik etmek için ideal başlangıç noktalarıdır.

Yorum Yazın

Exit mobile version