Menu
in

Koşu Bandı İlginizi Çekmiyorsa Bu Alternatif Egzersizleri Deneyin

Koşmak kalp basıncını ve kolestrolü düzenler, zayıflamak için en iyi spor olarak görülür çünkü kalori yakımında bir kahramandır. Kemiklerin güçlenmesini ve kasların sıkılaşmasını sağlarken aynı zamanda enerjik hissetmeniz için tüm kapıları açar. Bunu bilen herkes hayatının belli döneminde kendini koşuya adamıştır. Koşu bantları, bu sporu her zaman yapabilmeniz için sunulmuş bir alternatif. Uzun bir süre koştuktan sonra, koş koş nereye kadar diye düşünmeye başladıysanız ya da hiçbir zaman bu koşu aletiyle aranız iyi gitmediyse farklı egzersizler de deneyebilirsiniz.

Yüzme

Koşmaya alternatif bir kardiyo seçeneği olan yüzme, sıcak havalarda serinlemenizi sağlayan eğlenceli bir aktivite. Kemik sağlığında en çok önerilen egzersiz olan yüzme, kalori yakımında da uzman. Bunun için yüzme, kolay kilo verme egzersizleri arasında da bulunur. Ayrıca su, havadan 12 kat daha yoğun olduğu için kasın harekete kattığı direnç bakımından karada yapılacak tüm egzersizlerin hepsinden daha etkili olduğu hakkında bir bilgi de var. Koşmaktan sıkıldıysanız üzerinize mayolarınızı geçirin ve yüzücü gözlüklerinizi takın. Koşmanın en eğlenceli alternatifine hazır olun.

Kürek

Eklem sakatlıklarına mahal vermeden tüm bedeni çalıştıran ve nefesi düzenleyen muhteşem bir spor kürek. Bir su birikintisi içerisinde kürek çekmeniz imkansızsa spor salonunda da bu aleti kolayca bulabilirsiniz. İtme ve çekme kuvvetiyle bacak, kalça ve kol olmak üzere tüm bölgedeki kasları çalıştıran kürek, düzenli yapıldığında koşuyu aratmayacak faydalarını kısa sürede gösterecektir.

Bisiklet

Aslında hepimizin çocukluktan beri bildiği bisiklet, bizim için sadece bir nostalji değil. Hayatımızdan hiç çıkarmamamız gereken bir egzersiz seçeneği. Hızlı kalori kaybına yardımcı olan bisiklet; sırt, bacak, basen, karın ve kol kaslarının çalışmasını da sağlar. Eğer açık havada düzenli olarak bisiklete binme gibi bir şansınız yoksa, kondisyon bisikletleri sizin için bir seçenek olabilir. Düzenli kullanımlarda kas yapısı ve kemikler güçlenir, kalp ve dolaşım sistemini düzenler. Koşunun fayları ile ne kadar da benziyorlar değil mi?

İp Atlama

Biz demiyoruz, American College of Sports Medicine tarafından yapılan bir araştırmaya göre 10 dakikaya boyunca ip atlamak, 1.6 kilometreyi 9,6 km/s hızla koşmaya eş değer. Bu kadar iddialı konuşmayacağız fakat ip atlamanın baldırları geliştirdiği, fazlasıyla kalori yaktırdığı, kol ve karın kaslarını güçlendirdiği bir gerçek. İp atlarken kalbinizin atış hızı, koşu sırasında kalbinizin ulaştığı hıza da eşit olabiliyor. Bunun için tıpkı koşu gibi ip atlamak da kalp sağlığını korumayı amaçlıyor. Bu seçeneği de bir düşünün deriz.

Mat Pilates

Şanını her bahar ve yaz aylarında sıkça duyduğumuz pilates, aslında ününü sonuna kadar hak edenlerden… Spor yaparken farklı kas gruplarını aynı anda çalıştırabileceğiniz, hoplayıp zıplamadan sakin sakin yağ yakabileceğiniz; yağ yakarken aynı zamanda kas yapabileceğiniz nadir egzersizlerden… Pilatesin birçok çeşidi var ancak fazla ekipman gerektirmemesi ve maliyetinin düşük olması sebebiyle mat pilates genellikle tercih sebebi oluyor. Pilates, hem kısa sürede forma girmenizi hem de duruş bozuklukları, sırt ağrısı gibi kolay kolay düzelmeyen kimi rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya da yardımcı oluyor.

Spinning

Biz onu seksenli yılların göz yakan mayoları, uzun tozlukları ve topuk altından geçen çengelli taytlarıyla bisiklete binen ve sürekli gülümseyen kadın ve erkeklerle tanıdık. Eğer yaz öncesi vücudunuzu forma sokma niyetindeyseniz ve çok az vaktiniz varsa, doğru yerdesiniz. Spinning, bildiğiniz bisiklet turlarına pek benzemiyor. En büyük farkı ise değişken seviyelerde ve hızlarda yapılıyor olması. Bir nevi “bisiklet üstünde dans” gibi düşünebilirsiniz. Müziğin sesi artıyor, herkes hazırlanıyor ve aynı anda hareket başlıyor. Bisiklette bulunan farklı seviyelere uygun olarak farklı bölgeleri çalıştıran hareketler yapılıyor. Tüm vücudu çalıştıran bu egzersizleri yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamak pek mümkün olmuyor.

CrossFit

Bu egzersiz ise sert sevenlere gelsin. Eğer spor için pek vaktiniz yoksa, kısa ve etkili bir egzersiz arıyorsanız, CrossFit biçilmiş kaftan. Diğer egzersizlere göre biraz zorlu gibi gözükse de farklı seviyelerle başlayabilir ve zaman içerisinde daha ileri seviyelerdeki egzersizlere geçiş yapabilirsiniz. Yağ yakıcı ve kas güçlendirici egzersizler bütünü olarak düşünebileceğimiz CrossFit, temelde egzersiz gruplarından oluşuyor ve hiç durmadan 30-45 dakika süreyle bu egzersiz döngüsünü tamamlamanız gerekiyor. Halter mi  kaldırmayacaksınız, halat mı sallamayacaksınız… Ancak 1 ay sonra aynaya baktığınızda kendinizi tanımakta da zorlanacaksınız, bizden söylemesi.

Zumba

Kolombiya menşeli bu güzide egzersizin tek bir zorunluluğu var; dans, dans, dans… 90’ların vazgeçilmez egzersizlerinden Zumba, popülerliğini bugün de koruyor. Peki burada işler nasıl ilerliyor? En rahat spor kıyafetleri giyiliyor, dans müzikleri son ses açılıyor ve gözler Zumba eğitmenine kitleniyor. Dans ve aerobik hareketlerinin kombinlendiği Zumba egzersizleri ortalama 45 dk ile 1 saat kadar sürüyor. Ancak müziğin ritmine kapılırsanız, ki bu pek de zor olmayacaktır, zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız bile. Egzersiz öncesi ve sonrası ısınma hareketleri de bu süre içerisine dahil ve tabii ki dans hareketleri şeklinde tasarlanmış.

Paten

Sahil kenarında usulca süzülürken, imrenen gözler arasında heyecanın ve hızın keyfine varmak kulağınıza hoş geliyorsa, aradığınız şey belki de patendir. Bir spordan çok bir yaşam tarzı olan paten, tüm vücudunuzu çalıştıracak harika bir egzersiz olabilir. Havaların ısınmasıyla birlikte, salonlardan deniz kenarına taşan spor severlerle birlikte güneşin keyfini çıkarıp fazla kilolarınıza elveda demeniz an meselesi. Paten düzenli olarak denge gerektirdiği için, özellikle karın ve bacak kaslarınız sürekli aktif olacak. Dengede kalmak için farklı seviyelerde hareket edeceğiniz için de, ister istemez yağ yakıyor olacaksınız. Bir de dışarıdan ne kadar harika göründüğünüz detayı var ki, onu biz söylemeyelim, iltifatları siz kabul edin.

Yorum Yazın

Exit mobile version