Menu
in

Kramp Nedenleri ve Alınabilecek Önlemler

kramp nedenleri

Daha çok yetişkinlerde meydana gelen kramp, yaz aylarında ya da sıcak havalarda daha çok görülür. Gece uykuda bacağa kramp girmesi herkesin başına gelebilen bir durumdur. Egzersiz sırasında veya egzersiz sonrası dinlenmelerde de sıkça rastlanır. Oluşacak kasılmaların bacaklarda, sırtta ve kollarda meydana gelme olasılığı yüksektir. Kramplar genel olarak kısa sürelidir, ancak bazı durumlarda fazlaca ağrılı olabilir ve sonrasında krampın şiddetine göre vücutta kalıcı ağrılar bırakma ihtimali vardır. Bu yönüyle günlük yaşamı uzun süreler boyunca olumsuz etkileyebilir. Tabii ki kramplar her insanda görülse de görülme olasılığını arttıran belli başlı kramp nedenleri vardır. Beslenme ve gündelik yaşam alışkanlıkları bu durumu açıklamada uzmanlara yardımcı olmaktadır.

Kramp Nedir?

Kramp, kasların istem dışı olarak ağrılı ve acılı bir şekilde kasılması olarak tanımlanır. Buna kas spazmı da denir. Bütün kas iskeletlerinde meydana gelebilir ancak yaygın olarak ayaklarda ve bacaklarda görülür. Spor yaparken istenerek bazı kasların kasılması sağlanır. Hareket sonrasında beyin bu kaslara gevşeme komutu verir ve kaslar normal halini alır. Ancak kramplar istenmedik bir şekilde gerçekleştiğinden, beyinden giden gevşeme sinyalleri net bir şekilde kasa iletilemez ve süresi değişen istenmedik kasılmalar meydana gelir. Kramp esnasında ağrılı kısım gözle görülecek bir şekilde kasılabilmektedir.

Elle dokunulduğunda spazm yaşayan kasın sertliği hissedilebilir. Kramplar genel olarak kısa sürelidir ve 5-10 saniye arası yaşanmaktadır. Ancak bu spazmların dakikalarca sürdüğü de görülür. Kramplar sporcuların bir kısmında dönemsel olarak ortaya çıkar. Bu kasların yapılan spor etkinliğine alışma sürecidir. Bu süreci en çok yaşayan sporcu grubu bisikletçilerdir. Bu kasılmalar için herhangi bir ilaç kullanımı söz konusu değildir.

Kramp Nedenleri Nelerdir?

Kas spazmlarının birçok nedeni vardır. Bir nedenden dolayı ortaya çıkabileceği gibi birden fazla nedenin bir arada rol oynaması sonucunda da oluşabilir. Kramp nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Herhangi bir spor aktivitesinde veya günlük yaşamda bir kasın fazla kullanılması, o kasın kramp geçirmesine neden olabilir. Bunun yanında ısınmadan spor yapmak veya çok yoğun spor yapmak da krampa neden olabilir.
  • Su, vücut için en önemli sıvı kaynağıdır. Kaslar için de su oldukça önemlidir. Spor faaliyetlerinde veya sıcak havalarda terlemeden dolayı vücudun susuz kalması da kramplara neden olur.
  • Kasların fazla çalıştırılmasından dolayı ortaya çıkan kas yıkımı veya kemik kırılması gibi yaralanmalar sonucu kramplar meydana gelir.
  • Vücutta bazı vitaminlerin eksikliği kasların beslenmesini etkileyeceğinden kramplara neden olur. Bu nedenle D, B1, B5, ve B6 vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum eksikliği kramplara yol açacaktır.
  • Gündelik yaşamda ve iş hayatında sürekli aynı pozisyonda oturmak kan dolaşımını olumsuz etkiler. Kaslar kan dolaşımının yetersiz olmasından fazlaca etkilenir. Bu şekilde kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde sağlanamaması kramplara neden olabilir.

Kramp Nasıl Önlenir?

Kramplar yukarıda da bahsedildiği gibi birçok sebepten dolayı ortaya çıkar. Kas spazmlarını önlemenin en iyi yolu, bu spazmları ortaya çıkaran nedenleri ortadan kaldırmaktır. Sıcak havalarda bolca sıvı tüketmek gerekir. Başlıca sıvı kaynağı su olduğundan yeterli miktarda su tüketmek krampların ortaya çıkmasını azaltacaktır.

Bununla birlikte vitamin alımını aksatmamak gerekir. Eksikliğinde kramplara neden olan D, B1, B5 ve B6 vitamini kaynağı olan besinlerin tüketilmesi gerekir. Kas spazmı yaşandıktan hemen sonra ağrı hafifleyene kadar sıcak kompres uygulanır. Sıcak kompresin hemen ardından soğuk kompresle kramp ağrısı tamamen ortadan kaldırılabilir. Kramp giren kasa masaj yapmak da ağrının hafiflemesini sağlar.

Tüm bunların en önemlisi ise daha hareketli bir günlük yaşam benimsenmesi ve iş hayatında küçük egzersizlere yer verilmesidir. Çünkü egzersizlere yer verilen bir yaşam tarzı sağlıklı bir vücuda sahip olunmasını sağlar.

Yapacağınız tüm egzersizler için ihtiyacınız olan spor ekipmanlarını Barcin.com adresinde bulabilir ve kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version