Menu
in

Lifli Gıdalar Tüketmenin Beslenmede Önemi

Lifli Gıdalar Nelerdir ve Faydaları Nedir

Beslenme, sağlığın korunmasında en fazla önem verilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Vücudun işleyişinde aksaklıkların önlenmesi ve hastalıklara karşı koruma sağlanabilmesi için doğru ve dengeli şekilde beslenmek gerekir. Beslenmede ihtiyaç duyulan besin ögelerinin yeterli bir şekilde vücuda alınması kadar; vücut için gerekli olan vitamin, mineral ve yeterli miktarda lif alımına da özen gösterilmelidir. Bir diğer adı posa olan diyet lifleri, besinlerin sindirilmeden dışarı atılan kısmı olup sindirim sistemi başta olmak üzere vücudun pek çok fonksiyonunun yerine getirilebilmesi için gereklidir. Bu nedenle yetişkin bireylerin tükettiği besinlerle birlikte günlük olarak en az 25 gram diyet lifi almaları önerilir. Sağlık açısından bu denli önem taşıyan lifli gıdaları yeterli miktarda tüketmenin size sağlayacağı faydaları şöyle sıralamak mümkün:

  • Bağırsak Hareketlerini Hızlandırır

Besinlerin içeriğinde bulunan diyet lifleri, sindirim sürecinin başlangıcından sonuna kadar değişime uğramadan ulaşan ve sindirim artığı olarak vücuttan atılan kısımdır. Lifli gıdalar ile birlikte vücuda alınan posa, bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlık ve şişkinlik sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. Diyet lifleri, çözünür posa ve çözünmez posa olarak iki farklı türe sahiptir. Çözünmez posa yalnızca dışkı hacmini arttırırken; meyveler, kuru baklagiller, yulaf, arpa gibi besinlerde bulunan çözünür posa ise bağırsakta suyun tutulmasını sağlaması nedeniyle dışkının yumuşak ve hacimli olmasını sağlar. Kanser yapıcı ögelerin bağırsakta kalma süresini kısaltan ve bağırsak duvarına yapışmasını engelleyen posa, bu etkileri sonucunda kolon kanserine karşı önleyici etki gösterir ve bağırsağın olması gereken pH aralığında kalmasına yardımcı olur.

  • İştah Kontrolünün Sağlanmasına Yardımcı Olur

Diyette yüksek lif içeriğine sahip olan besinlere yer verilmesi, tüketilen besinin sindirim sürecinin daha uzun olmasını sağlayacağından daha uzun süre tokluk hissi elde edilmesine yardımcı olur.

Posa içeriği yüksek olan besinler aynı zamanda benzer enerji içeriğine sahip fakat lif içeriği daha düşük olan besinlere oranla daha geniş hacme sahip olduğundan midede doluluk hissiyatına neden olur ve bu da uzun süre tok kalınmasına katkıda bulunur. Yüksek oranda posa içeren besinlerin glisemik indeksi düşüktür. Bu nedenle kan şekerini uzun süre dengede tutacağından açlık krizlerini önler ve öğünlerde aşırı miktarda besin tüketiminin önüne geçilmesine de yardımcı olur.

  • Kolesterol Düşürücü Etki Sağlar

Diyet liflerinin sağlık üzerindeki ön önemli etkilerinden bir tanesi de kolesterolü düşürmesidir. Özellikle yulaf, arpa, ayva gibi çözünür posa içeriği yüksek olan besinler, bağırsakta besinlerle birlikte alınan kolesterolün emilmesini önlemeye yardımcı olan bir madde üretirler. Bu sebepten dolayı yüksek kolesterol ve damar sertliği gibi hastalıkları bulunan bireylerin çözünür posa kaynağı olan besinleri günlük beslenme rutinlerine yeterli ölçüde dahil etmeleri önerilir. Kolesterolü düşürücü etkisi nedeniyle posanın, tüm kardiyovasküler hastalıklara karşı da vücudu koruduğu söylenebilir.

  • Diyabet Hastalığına Karşı Korur

Lifli gıdalar; gerek sindirim sürecinin uzun olması, gerekse glisemik indeksinin düşük olması nedeniyle kan şekerini yavaş bir şekilde yükseltir. Kandaki glikoz seviyesinde ani dalgalanmalara yol açmaz. Bu sayede özellikle diyabet hastalarında veya bu hastalığa yakalanma riski bulunan kişilerde kan şekerinin regülasyonunun sağlanmasına yardımcı olması nedeniyle hastalığa karşı koruyucu etki yapar. Özellikle çözünür posa, kandaki şekerin dokular tarafından emilmesine yardımcı olur ve insülin salınımını azaltır. Bu da Tip-2 diyabet oluşumunun önlenmesinde rol oynayan faktörler arasındadır.

Yukarıda belirtilen olumlu etkilerinden dolayı yüksek lif içeriğine sahip olan saflaştırılmamış olan arpa, yulaf, tam buğday, çavdar gibi tahıllar; kabuklu meyveler, keten tohumu, chia tohumu, kinoa, kuru baklagiller ve sebzelerin beslenme planına yeterli ölçüde dahil edilmesi ile sağlığın iyileştirilmesi ve kronik hastalıklara yakalanma riskinin azaltılması mümkündür.

Lifli gıdalar tüketerek sağlığınızı ve formunuzu korurken aynı zamanda düzenli egzersiz yapmaya da özen göstermelisiniz. Egzersizleriniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm spor malzemelerine Barcin.com web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version