Menu
in

Sabah Koşularına Motive Olmanız İçin 5 ipucu

Hem gün içindeki zamanınızdan kazandıracak, hem de sizi gün içinde daha zinde tutmaya yetecek enerjiyi alacağınız sabah koşularına motive olmanız için 5 ipucu veriyoruz.   

Spor yapmak için her zaman istediğimiz enerjiyi bulamasak da, kendimizi bir şekilde motive etmenin yollarını ararız. Herkesin kendine has bir yol aradığı bu çözümlerden bir tanesi de sabah erkenden spor yapmaya çalışmaktır. Sabahları spor yapan birinin güne daha enerjik başlaması ve bu enerjiyi gün boyunca koruduğu zaten bilinen bir gerçek. Her ne kadar, “yarın sabah spor yapacağım” diye uykuya dalsanız da, sabah çeşitli nedenlerden dolayı hedefinizi başaramayabilirsiniz. İşte sizi sabah koşularına motive edecek beş ipucu.

Erken yatın

Sabah spor yapmayı planladığınız gecenin öncesinde, erkenden yatmak için planınızı yapın. En az 7-8 saatlik bir uyku çekmeniz, yapacağınız sporun daha efektif olmasını sağlayacaktır. Erken yatamıyorsanız bile erkenden uzanır bir şekilde, vücudunuzu dinlendirmeniz fizyolojik açıdan size katkı sağlayacaktır. Geç yattığınız bir gecenin sabahında kalkmanız her zamankinden zor olacağı için en iyi çözüm yatağa erkenden girmeniz.

Koşu kıyafetlerinizle yatın

Küçükken okula geç kalmamak için üniforma ile uyuyan arkadaşlarınız mutlaka olmuştur. Hatta belki siz bile onlardan biri olmuşsunuzdur. Bu anlamda, erken kalkmak ile başı belada olanlar için faydalı yol, koşu kıyafetleri ile yatmak olacaktır. Sabah kalktığınızda üzerinizde olan spor kıyafetleri ile artık bir gece önceden kararını verdiğiniz koşudan kaçamazsınız.

Alarmı ulaşamayacağınız bir yere koyun

İkişer dakika arayla kurduğunuz alarmları erteleye erteleye geç kaldığınız sayısız yer olmuştur. İstediğiniz zamanda uyanmanın da tek sırrının bu ertelemeleri yapmamanız olduğunu zaten biliyorsunuz. Sabah spor yapma amacınızın olduğu bir günde, kalkmayı amaçladığınız saati düşünün, alarmı kurun ve o alarmı kendinizden uzaklaştırın. Eğer alarmınız erteleyebileceğiniz bir yakınlıkta olursa, sabah koşunuzun gerçekleşme ihtimali de bir o kadar düşük olacaktır.

Kendinize bir sabah koşusu arkadaşı bulun

Tek başınıza yapacağınız bir şeyi ertelemek her ne kadar kolaysa, bu işi biriyle yapacak olmak da bir o kadar zordur. Eğer biriyle birlikte sabah koşma planı yaparsanız, bu planı %50 gerçekleştirmişsiniz demektir. Kendinize verdiğiniz sözü, bir de başkasına vererek gerçekleştirmeye yaklaştığınız bu adımda arkadaşınızın olması bu açıdan önem taşır.

Bir gece önceden koşunuzu planlayın

Bir gün önceden planını yaptığınız sabah koşunuzla ilgili, daha detaylı planlar yaparsanız koşunuza motivasyonunuz yükselecektir. Nerede koşacağınıza, hangi kıyafetlerinizi giyeceğinize veya hangi şarkıyı dinleyeceğinize karar vermek, sabah koşunuzun hem en iyi şekilde geçmesini sağlayacak hem de sabah erken kalkmanız için sizi motive edecek detaylardan olacaktır.

Yorum Yazın

Exit mobile version