Menu
in

Soğuk Havalarda Ayağınızı Sıcacık Tutacak Outdoor Ayakkabı Önerileri!

Soğuk havalara uygun ayakkabı nasıl seçilir konusu biraz zor bir konudur. Çünkü yaşadığınız iklime, giymeyi planladığınız zamana ve zemine göre seçeceğiniz ayakkabı da değişkenlik gösterir. Yağışlı havalarda mı giyeceksiniz yahut uzun bir doğa yürüyüşünde mi kullanacaksınız, bunların hepsi seçeceğiniz ayakkabıdan ne beklemeniz gerektiğini fark ettiren detaylar. Hangi outdoor ayakkabı modelini alacak olursanız olun, dikkat etmeniz gereken ilk şey kesinlikle rahat olması. Ayağınızı sıkan bir ayakkabı ile ne şehirde ne de doğada rahat edemezsiniz.

Hazırsanız, farklı ortam ve zemine uygun outdoor bot ve ayakkabı seçerken dikkat etmeniz gereken konulara ve en çok tercih edilen kışlık outdoor bot modellerine göz atalım.

Nerede Kullanacaksınız?

Genellikle Şehirde kullacaksanız;

 

O halde bot seçerken önceliğiniz tasarımı ve dayanıklılığı olmalıdır. Fazla karlı, fırtınalı bir iklimde yaşamadığınız sürece yüksek teknolojiyle donatılmış botlara bakmanıza gerek yok. Şehir koşullarına uygun üretilmiş botlar hem kıyafetlerinizle uyum içinde olacak hem de sizi kış soğuğundan kurtaracaktır. Bu niteliklere sahip botlar hangileri derseniz, son zamanlarda çokça tercih edilen bir model var: Nike Manoa. Dışındaki deri kaplaması ile suya dayanıklı oluşu, kalın ve tırtıklı tabanıyla güçlü yer tutuşu sağlaması açısından oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz. Vee tabii ki Nike kalitesi de bu ayakkabıyı diğer botlardan ayıran en önemli özelliği.

Şehir kullanımına uygun bir diğer ayakkabı modeli ise Lumberjack A337 River. Bu ayakkabıyı 3 kelimeyle özetleyebiliriz: şık, rahat ve cool. Her kıyafetle kombinleyebileceğiniz, birçok hava şartına karşı dayanıklı bir model. Aynı tip özelliklere sahip bir diğer bot ise, kült haline gelmiş modeliyle CATERPILLAR. Yani nam-ı diğer Cat’ler. Hakiki deri ve kauçuk tabanıyla şehrin zorlu hava koşullarına çok uygundur. Doğada yürüyüş için botun efsanelerinden Cat Colorada’ya yakından bakmak için tıklayın.

Efsane demişken, bir Harley Davidson klasiğinden söz etmeden olmaz. Esnemeye, bükülmeye ve aşınmaya karşı yüksek dayanıklılığa sahip bu botlar güçlü zemin tutuşuyla karda, yağmurda kaymayı kolaylıkla önler. Motorcuların asi ruhunu botlarında hissetmek için efsane Harley Davidson modeline göz atabilirsiniz.

Çoğunlukla Dağda Ama Şehirde De Kullanmak İstiyorsanız;

Outdoor botlar yalnızca dağda, kanyonda giyilen ayakkabılardır diye düşünüyorsanız şimdiden söyleyelim, son yıllarda bu durum tamamen değişti. Zorlu doğa koşulları için üretilen outdoor botların tasarımına gösterilen özen, bu ayakkabıların artık şehirde her türlü kıyafetle birlikte giyilebilir olmasını sağladı, çok da iyi oldu. Biliyorsunuz, doğada uzun yürüyüşler yapabilmek için ayakkabınızın son derece rahat olması gerekir, sıkan, terleten, nefes alabilirliği olmayan bir outdoor ayakkabı size bu uzun yolda tarifsiz acılar yaşatabilir. Eğer nispeten kuru bir havada hafif ve orta zorlukta yürüyüşler yapmak istiyor aynı zamanda şehirde soğuk havalarda ayağımı sıcacık tutsun diyorsanız, Merrel Capra uygun bir seçim olacaktır.

Yüksek kesimli yürüyüş botlarının ilk avantajı zorlu, yokuşlu iniş/çıkışlarda ve kayalıklı zeminlerde yürüyüşler esnasında bilek burkulmalarını önlemesi. İkinci avantajı ise karlı havalarda karın ayak içine girmesini önlemesi. Bu iki özelliğiyle hem doğa sporlarına hem de şehir hayatına oldukça faydalı.

Bot seçerken, normal ayak numaranızdan en az 1 numara büyük olan modellere bakmalısınız. Çünkü hem uzun yürüyüş sonrası ayaklarınız şişecek, hem de kış sebebiyle kalın çorap giyeceğiniz için botunuzun her zaman diğer ayakkabılarınızdan biraz daha büyük olması konforunuz için önemlidir.

Bir de su geçirmezlik olayı var. Eğer botunuz Goretex özelliğine sahipse botunuz asla su geçirmez ve ayağınız kupkuru kalır. Tabi kupkuru kalması için bir de ayakkabının nefes alabilir özellikli olması gerekir. Botunuzu seçerken bu iki özelliğe mutlaka dikkat edin.

Neye göre seçim yapılacağından bahsettiğimize göre, hem şehir yürüyüşlerine hem de doğa sporlarına uygun birkaç modelden bahsetmemek olmaz. Bu işin piri olan North Face Hedgehog Hike Mid  ayakkabı hem Goretex teknolojisiyle hem de yüksek düzeyde nefes alabilir oluşuyla gerçek bir dağcı ayakkabısı. Goretex teknolojisine sahip bir diğer üst düzey kışlık bot ise adidas Terrex Swift. Nispeten daha kolay etaplarda yürüyüşler yapacak ve genellikle de şehirde kullanacaksanız şık tasarımı sebebiyle adidas’ı tercih edebilirsiniz.

Outdoor bot görünümünde bir botla şehirde gezmek istemeyebilirsiniz. Skechers da bunu düşünmüş olacak ki şehir kullanımına daha yakın bir tasarımla Skechers Geo Trek’i üretmiş.

Su geçirmezlik demişken bir de waterproof olan ayakkabılar var. eğer fazla ıslak zeminlerde, yağmurlu havalarda kullanamayacağım diyorsanız daha baharlık bir model seçebilirsiniz. Mesela Lotto Lotus WP modeli gibi.

Şimdi şu soru aklınıza gelebilir: Gore-Tex ile waterproof arasındaki fark nedir diye. Bu konuda gore-tex teknolojisi sayede üst düzey ayakkabı üreten markaların kullanabileceği bir teknoloji. Goretex kumaş öyle sık dokunmuş bir kumaştır ki o gözeneklerden su asla geçmiyor sadece ayakta oluşan ter buharı geçebiliyor. Bu da kaliteli bir çorapla kullanıldığında ayağınızın kupkuru kalmasını sağlıyor. Waterproof ise kısa süreli su temasları için idealdir. Yani uzun süre ve yüksek miktarlarda suya maruz kalacaksa su almaması imkansız. Aradaki farkı kısaca bu şekilde özetleyebiliriz.

Outdoor Ayakkabı Alırken Bunlara Dikkat Edin:

  • Bilek burkulmalarına karşı uzun bilekli bot tercih edebilirsiniz.
  • Deri materyali ayakkabıyı ağırlaştırır. Nubuk ve süet materyaller botun hem daha rahat nefes alabilmesini hem de hafif olmasını sağlar.
  • Ne kadar az dikiş o kadar sağlam bot demektir.
  • Şehir kullanımı ve hafta sonu patika yürüyüşleri için tekstil bazlı botlar daha uygun olacaktır.
  • Bu tip botlar için kullanılacak “kullandıkça açılır” cümlesi yalandır. Her zaman 1 numara büyük almaya çalışın.
  • Kesinlikle nefes alabilen, kaliteli çorap kullanın. Ayakkabınız su almasa da pamuklu bir çorap yüzünden ayağınız terler ve maalesef kokar.

Kışa uygun botunuz hazırsa sıra geldi bu botu outdoor bir sporda test etmeye. Doğanın en eğlenceli ve en zevkli sporu oryantiring’le henüz tanışmadıysanız yazımızı mutlaka okumalısınız: Bana Bir Harita Yeter Diyenler İçin: Oryantiring 

Yorum Yazın

Exit mobile version