Menu
in

Son Dönemin En Büyük Tartışması! Ronaldo mu Messi mi?

Kim daha iyi futbolcu? Yıllardır devam eden hararetli bir tartışma ama futbol tarihinin en eğlenceli tartışmalarından biri: Ronaldo ve Messi. İki oyuncunun da kendi kulüpleri Barcelona ve Real Madrid’de sayısız kez karşı karşıya gelmesi tartışmayı daha da alevlendirdi ve Ballon d’Or ödülleri bunu bir adım öteye taşıdı. Tartışmada oldukça yeni bir konu ise Tüm Zamanların En İyisi (GOAT) kim? Cristiano Ronaldo mu Lionel Messi mi? Bu tartışma uzun bir süre daha devam edecek gibi, ancak kesin olan nokta ise her iki futbolcunun da eşi görülmemiş bir seviyede olması. Arjantin ve FC Barcelona forması giyen Lionel Messi mi yoksa Portekiz ve kulüpleri Sporting, Manchester United, Real Madrid ve Juventus forması giyen Cristiano Ronaldo mu?

Messi Kimdir?

Lionel Messi 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019 ve 2021 yıllarının dünyanın en iyi futbol oyuncusu. FC Barcelona  takımındaki ilk çıkışından bu yana, Barça’nın 10 numaralı formasını giyerek dört Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, 3 FIFA Kulüpler Dünya Kupası, 3 UEFA Süper Kupa’sı, 10 lig, 8 İspanya İspanya Süper Kupası, & İspanya Kral Kupası ve milli takımı ile bir U20 Dünya Kupası kazanmıştır. Ayırca kariyerinde toplam 36 kupa ve 790’dan fazla gol atmış, 65 golle memleketi Arjantin için en çok sayıda gol atan oyuncusu olmuştur. Ancak kariyeri boyunca Copa América finali ve bir Dünya Kupası finali kaybedildiği için Arjantin futbol formasıyla birincilik ödülü kazanması pek mümkün olmamıştır. Kısmen bu nedenle, bazı eleştirmenler Messi’nin tüm zamanların en iyisi olarak kabul edilip edilmeyeceğinden şüphe duyar.

Ronaldo Kimdir?

Portekizli süperstar Cristiano Ronaldo, 2008, 2013, 2014, 2016 ve 2017 yıllarında dünyanın en iyi oyuncusu seçildi. Bu etkileyici performansın yanı sıra CR7, beş kez Şampiyonlar Ligi ve yedi lig şampiyonluğu de dahil olmak üzere 34 kulüp kupası kazanmıştır. Lionel Messi birçok kişi tarafından doğal bir yetenek ve Cristiano Ronaldo iyi eğitilmiş bir oyuncu olarak görülse de Ronaldo’nun önemli bir ödülü var: 2016 Avrupa Şampiyonası.7 numara ile sahalara meydan okuyan Ronlado 154 maçta 85 gol atmayı başarmıştır. Şampiyonlar Ligi’nde ise 183 maçta 140 gol ile rekora imza atmıştır. Messi gibi o da kendi ülkesi için tüm zamanların en çok gol atan futbolcusu. Hem Manchester United hem de Real Madrid formalarında pek çok kez şampiyon olmayı başarmıştır.

En Büyük Tartışma! Ronaldo mu Messi mi?

Messi Ronaldo tartışmaları her iki oyuncu da kariyerine devam ettiği için henüz bitmiş değil. Çünkü taraftarlar ve takım tutmayanlar dahil konuyla ilgisi olan herkes ikiye bölünmüş durumda. Bunun yanı sıra Dünya Kupası’nı üç kez kazanan tek oyuncu Pelé, gelmiş geçmiş en iyi futbolcu olarak kabul edilir, ancak bazıları Ronaldo ya da Messi’nin gelmiş geçmiş en iyi futbolcu olduğunu söylese de 2022 dünya Kupası’ndan sonra birçoğunun fikri değişmiş olabilir. Çünkü Arjantin başta olmak üzere birçok kişi mükemmel oynadığı 2022 FIFA Dünya Kupası’nı kazandıktan sonra GOAT unvanını hak eden tek kişinin Messi olduğuna inanır.

Futbol oynamak yetenekle alakalı olsa da düzenli ve disiplinli antrenman ile futbola merak duyan pek çok kişi başarılı olabilir. Bu konuda düzenli çalışmak en önemli etkendir ve antrenmanların verimli olması için her sporda olduğu gibi iyi bir ekipman gerekir. Futbol ayakkabısı hem sahada hem de antrenmanda farklı türleri kullanılan bir ekipmandır. Bu nedenle oyun biçimini ve hareketlerinizi etkileyebileceğinden dikkatli seçmeniz tavsiye edilir. Futbol giyim ise şort, t-shirt ya da forma çeşitleri arasında seçilebilir. yaralanmaları önlemek için ise dizlik, bileklik gibi futbol aksesuarları gerekebilir. Tüm bu ekipmanlara Barcin.com ayrıcalıkları sayesinde sahip olabilir ve futbol kariyerinizi başlatabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version