Menu
in

Spor Ayakkabı Modelleri ve Kullanabileceğiniz Alanlar

Bir spor ayakkabı tüm performansınızı etkileyecek güce sahip olabilir. Ayağınıza giydiğiniz anda içinizdeki profesyonel atleti ortaya çıkaracak, her adımınızı korkusuzca atmanızı sağlayacak ve kendinizden emin bir şekilde hareket edebileceksiniz. Bu yüzden seçim çok önemli. Çünkü bu seçimin sonunda spor hayatınızda alacağınız en önemli ekipmana da sahip olacaksınız. Aynı zamanda sahip olacağınız bu ekipman, sizin en iyi spor arkadaşınız da olacak. Sizin için birbirinden değerli bilgileri bir araya getirdik. Bu sayede yapacağınız spora uygun bir ayakkabı alabilirsiniz. Hani hiç nasıl olduğunu anlamadığınız sakatlıklar var ya, belki de yanlış ayakkabı seçimi yaptığınız için olmuştur. Bu kriterleri dikkate alın ve mükemmel performansınız için doğru tercihin tadını çıkarın.

Önce nasıl bastığınız önemli:

İnsanoğlu düz, içe doğru ve dışa doğru basanlar olarak üçe ayrılıyor. Her sporda her basış şekline göre spor ayakkabı modeli bulunuyor. Basış şekline göre desteklenen bu spor ayakkabıların ilk hedefi ayağınızı korumak, ikincisi de uzun süre yıpranmadan giyebileceğiniz bir ayakkabı sahibi olmanızı sağlamak. Bu yüzden ayağınızı yere basma şekliniz en önemli detay olarak cebinizde durmalı.

Futbol ayakkabıları

Bir krampon alırken ayak yapınız, basış şekliniz gibi dikkat etmeniz gereken birçok detay var. Fakat ayak konforunuz ve sağlığınızdan sonra futbolu oynayacağınız zemin de önem  taşıyor. Zemine göre krampon seçimi yaparsanız doğru yerde, doğru ayakkabı ile futbol oynama şansı yakalarsınız. Futbol ayakkabısında deri seçimi de çok önemli. Futbol ayakkabısında kullanılan deri ayağı rahatsız etmemeli ve esnek olmalıdır. Futbol ayakkabıları genelde hafif, dayanıklı ve ince yapıda olur. Çünkü topa vuruşunuz ancak ayağınızla bütünleşen bir kramponla kusursuz bir hale gelebilir.

Tenis ve Squash ayakkabıları

Squash ve tenis ayakkabılarının mutlaka tabanı kalın olmalı. Çünkü hem teniste hem de Squash’te adımlarınız sert, hızlı ve güçlü olmak zorunda. Başarıyı ancak bu şekilde yakalayabileceğiniz bu iki sporda hem öne doğru hem de sağ ve sola doğru atacağınız güçlü adımları destekleyecek, sakatlanmanızı engelleyecek kalın tabanlı ve destekli ayakkabılar almalısınız.

Koşu ayakkabıları

Koşu ayakkabısını nasıl seçersiniz sorusu birçok kez cevaplandı ama en basit cevap şu: Rahatınız ve ayağınızın yapısını destekleyen ve özel yastıklama sistemi taşıyan bir koşu ayakkabısı seçmeniz gerekiyor. Yastıklama özelliği ve esneklik koşu ayakkabılarında aranan temel özelliklerden. Koşu ayakkabısı rehberimiz bu konuda size yol göstermek için var.

Outdoor ayakkabılar

Yürüyüş bir spor olarak oldukça etkili. Her gün yürüdüğünüz miktarın biraz üzerinde adım atarsanız sağlığınız için de oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkarabilir. Aynı zamanda hiking ya da dağ yürüyüşü de kusursuz birer aktivite fakat yapmak için farklı yerlere  gitmeniz gerekiyor. Dağ yürüyüşü veya hiking için alacağınız ayakkabıların sizi koruması ve güvenliğinizi ön planda tutması gerekiyor. Dağ ayakkabıları ve botları bu sporu yaparken doğru tercih olacaktır.

Basketbol ayakkabıları

Her sporda olduğu gibi basketbolda da esneklik en önemli faktör. Alacağınız ayakkabının esnekliği ve rahatlığı zıplama, top sürme, koşma gibi durumlarda uçtuğunuzu hissettirecek kadar başarılı olmalı. Böylece kusursuz bir performansa kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda basketbol oynayacağınız zemine göre de tercih yapabilirsiniz. Asfalt ve spor salonu seçeneğine uygun olarak ayakkabıların tabanları değişiyor. Bir de bilekli veya bileksiz tercihi yapabilirsiniz. Basketbol ayakkabısında yapacağınız bilek tercihi hem oyun dengenizi hem de bilek korumanızı sağlar. Ama unutmayın, efsaneler hep bilekli basketbol ayakkabısı giyer.

Spor ayakkabı alırken dikkat etmeniz gerekenler

Spor ayakkabı alırken şık bir tarz ve bolca konfor hayal ediyorsunuz. Spora göre ayakkabı tercihlerinin ayrıntılarından bahsettik. Tüm bu ayakkabıların tercihinde ortak kriterler de var. En doğru ayakkabıyı tercih edebilmeniz için bu ortak detayları da aklınızdan çıkarmamalısınız.

  • Her sporun özelinde, o sporun en iyi şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan ayakkabı çeşitleri vardır. Ayakkabıların yapısı, sporun dinamiklerine göre şekil alır. Örneğin; yürüyüş ayakkabıları daha serttir fakat koşu ayakkabıları daha esnek ve yastıklama özelliği daha ön plandadır. Bunun için koşu yaparken yürüyüş ayakkabısı tercih etmek doğru bir karar olmayacaktır.
  • Yukarıda da belirttik fakat yine söyleyeceğiz. Çünkü bu kriter fazlasıyla önemli. Spor ayakkabı alırken ayak tipini de göz önünde bulundurmalısınız. Ayakkabınız ne kadar rahat olursa olsun ayak tipinize uymuyorsa size yeterli konfor sağlamayacaktır. Genel olarak ayak tipleri 3’e ayrılır. Düztaban, normal ve çukur taban türlerinden hangisi ayağınızı tanımlıyorsa bunlara göre ayakkabı satın alın.
  • Parmak ucu boşluklarına dikkat edin. Ayakkabıyı büktüğünüzde orta kısım sabit kalırken, ön kısmı 45 derece açıyla eğilmeli. Bu nedenle başparmağınız ve ayakkabı arasında 1 cm kadar boşluk bulunmalı. Özellikle çocuklarınıza spor ayakkabı alırken özellikle dikkat edin. Onlar ayakkabı alma heyecanıyla size bu durumu söylemeyebilirler. Mutlaka ellerinizle parmak ucu boşluklarını kontrol etmelisiniz.
  • Zemine uygun ayakkabılar satın almanız için önce zeminle ilgili bir fikrinizin olması gerekiyor. Spor yapacağınız yerleri tespit edin ve buna göre bir ayakkabı tercihi yapın. Mesela futbol oynayacaksanız, halı saha ya da çim zemin için farklı ayakkabılar kullanmanız gerekiyor.
  • Spor ayakkabı alırken, giyeceğiniz çorabı da düşünün. Farklı kalınlıkta ve dokudaki çoraplar, ayakkabı-ayak uyumunuzu da etkileyecektir. Hatta bazı çoraplar spor ayakkabınızın numarasını bile değiştirebilir.
  • Son olarak ayakkabının fiyatı ve modeli kadar niteliği de önemli. Çünkü spor ayakkabı, performansı en fazla etkileyen spor ekipmanıdır. Önce o ayakkabıyla ayağınızın mutlu olup olmayacağına sonra modeline karar verin. Unutmayın, ayak sağlığınız çok önemli.

Yorum Yazın

Exit mobile version