Menu
in

Spordan Önce Kahve Tüketimi ve Önemi

Spordan Önce Kahve Tüketimi ve Önemi

Sağlıklı ve formda bir vücuda sahip olmak için düzeni fiziksel aktivite ve doğru beslenme büyük önem taşıyor. Yapılan egzersizin etkisini bir üst noktaya taşıyabilmek için spordan önce kahve tüketilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor.

Spordan Önce Kahve Tüketiminin Faydaları

Kahvenin insan vücuduna faydaları bilinen bir gerçek. Yapılan son çalışmalar spor öncesi içilen kahvenin metabolizmayı hızlandırarak daha çok kalori yakımı sağladığını ve kilo kontrolüne yardımcı olduğunu gösteriyor.

  • Kan Dolaşımını Artırıyor

Günde 5 gram kahve tüketen insanların kan dolaşımlarında içmeyen insanlara göre %30 oranında bir artış gözleniyor. Kan dolaşımının artması hücrelere oksijen gidişini arttırarak egzersiz performansını yükseltiyor.

  • Spor Sonrası Ağrıları Azaltıyor

Egzersiz öncesi 1-2 fincan yaklaşık 200 miligram kahve tüketilmesi kaslardaki ağrı reseptörlerinin sayısını azaltıyor. Ağrı hissinin azalması yüksek yoğunluklu egzersizlerin daha kolay yapılmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda spor sonrası oluşan kas ağrılarının da azalmasını destekliyor.

  • Dayanıklılığı Artırıyor

Yüksek yoğunluklu antrenman öncesi ilen kahve kas yorgunluklarının önüne gerek egzersizdeki dayanıklılığı artırıyor. Egzersiz performansını %10-15 oranında artırdığı öne sürülen kahve, gün içinde alınan kalori miktarını azaltıcı etki de gösteriyor ve iştah kontrolünde de önemli bir rol oynuyor.

  • Kasları Koruyor

Kafein, BDNF ( Brain-Derived Neurotrophic Factor) olarak adlandırılan ve bir büyüme faktörü türevi olan maddenin salınımını tetikliyor. Kasların çalışmasını sağlayan madde aynı zamanda kas dokusunun daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını destekliyor. Yaş ile birlikte azalan kas kitlesinin yenilenmesinde de önemli rol oynayan kafein, kas ve dokularda meydana gelebilecek yaralanma riskini minimuma düşürüyor.

  • Hafızayı Güçlendiriyor

Kafein içeriğinde yer alan yüksek antioksidan bileşenler sayesinde beyin hücrelerinde bulunan ve nörona dönüşen kök hücrelerin harekete geçmesine yardımcı oluyor. Merkezi sinir sisteminde uyarıcı etki yaratan kafein hafızayı güçlendiriyor ve antrenman sırasında bedeni daha fazla zorlamak için gereken motivasyonu sağlıyor.

  • Daha Mutlu Hissettiriyor

Antrenman öncesi içilen kahve, vücudun kendini iyi hissetmesini sağlayan dopamin gibi nörotransmitterlerin salınımını artırıyor. Egzersiz öncesi içeceğiniz bir bardak kahve ile tüm gün enerjik ve mutlu kalabilirsiniz.

Kahve Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kafein mide tarafından yaklaşık 15-45 dakika içinde emiliyor ve 30-75 dakikalar arasında uyarıcı etkisi en yüksek noktaya ulaşıyor. Bu durum göz önüne alındığında uzmanlar kahveden maksimum etkiyi sağlayabilmek için antrenmandan bir saat önce içilmesini öneriyor. Kahvenin dehidratasyon yani vücuttan su atımını atırıcı etkisi bulunuyor. Bu nedenle kahve ile birlikte bir iki bardak su tüketilmesi antrenman sırasında aşırı su kaybetmenizi önlemeye yardımcı olabiliyor. Ayrıca kahveyi her gün aynı saatlerde tüketmek dehidratasyon etkisini azaltıcı etki gösteriyor.  Kahvenin kabızlığın önlenmesinde de önemli bir rol oynuyor. Ancak aşırı kahve tüketimi tüm besinlerde olduğu gibi sağlık problemlerine yol açabiliyor. O yüzden kahve tüketiminin kontrol altında olması ve günlük kahve alımının kilogram başına 6 miligramı geçmemesi öneriliyor. Eğer egzersizler öğleden sonra ya da gece yapılıyorsa kahve tüketiminin bazı yan etkileri olabiliyor. Kafein vücuda alındıktan sonra yaklaşık 4-6 saat kalıyor.

Her insanda farklı etkilere sahip olan kafein, uykusuzluğa neden olabiliyor. Kafein nedeniyle uyku düzeninizin bozulmasına izin vermemelisiniz. Uyku düzeni kasların kendini yenilemesi ve yeni kas oluşumu için olmazsa olmazların başında yer alıyor. Uyku düzeniniz antrenman öncesi aldığınız kafeinden etkileniyorsa,  antrenmanlar sabah yapılmalı ya da antrenman öncesi kahve tüketilmemelidir. Kahveyi sade içmekte zorlanıyorsanız sağlıklı besinlerle birleştirebilirsiniz. Kahve kreması ya da şeker yerine badem sütü ve tarçın eklemek antrenman sırasındaki performansınızı da artırıyor.

Spor öncesi beslenme ve kahve tüketimi ile ilgili beslenmenizi düzenlemek için öncelikle bir doktora danışılması tavsiye edilmektedir. Yapılan beslenme ve spor programı sonrasında egzersiz sırasında rahat ve konforlu spor giyim ürünlerine Barcin.com‘dan ulaşabilir ve güvenli ödeme imkanlarıyla kolayca satın alabilirsiniz.

Yorum Yazın

Exit mobile version