in

Voleybolun Tarihini Keşfedelim!

Tüm zamanların en sevilen spor branşları arasında ilk sıralarda yer alan voleybol, her geçen gün daha büyük bir hayran kitlesine ulaşıyor. Son topa kadar süren heyecanıyla hem seyirciler hem de sporcular tarafından sıklıkla tercih edilen branş, ilginç tarihiyle de sporseverlerin ilgisini çekiyor. Peki, siz voleybolun tarihi hakkında neler biliyorsunuz? İşte, karşınızda voleybol tarihinin en önemli satır başları

Tenis, Basketbol ve Hentboldan Gelen İlham

Pek çok spor dalının geçmişinde, kolektif katkılardan oluşan geniş bir gelişim ve şekillenme süreci yatıyor. Voleybol ise o spor dallarından biri değil. Voleybol, net bir mucidi bulunan spor dalları arasında yer alıyor. Voleybolun ortaya çıkış tarihi ise 1895… YMCA derneği üyelerinden William Morgan tarafından ABD’de geliştirilen voleybol, esasen gençlerin sağlıklı bir şekilde spor yapabilmesini sağlama amacı taşıyor. Morgan’ın basketboldan daha az temaslı ve gençleri fiziksel açıdan geliştirecek bir spor dalı arayışı sonucunda ortaya çıkardığı voleybol; tenis, basketbol ve beyzbol branşlarından izler taşıyor.

📷 : https://welovevolleyball.co/history-of-volleyball/

Fileyi ve sayı sistemini tenisten, topa elle temas etme detayını basketboldan, libero mevkii başta olmak üzere çeşitli teknik detayları ise hentboldan esinlenen Morgan’ın bu spor dalına verdiği ilk isim, Mintonette… 1896 senesinde YMCA kongresinde görüşülen ve ismi değiştirilen branş, o tarihten bu yana ise voleybol ismiyle anılıyor.

ABD’den Filipinler’e, Filipinler’den Çekoslavakya’ya Yolculuk

Voleybolun dünyaya hızla yayılmasının temelinde, 19. yüzyıl sonlarında ve 20. yüzyıl başlarında YMCA Derneği’nin dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet göstermesi yatıyor. YMCA üyelerinin bulundukları ülkelerde çevrelerine öğretmesiyle hızla ün kazanan spor dalını, bugünkü haline getiren ülkeler arasında ise Filipinler de bulunuyor. Bugün voleybolun değişmezleri arasında yer alan pas, şut ve smaç tekniklerinin altında Filipinli YMCA üyelerinin imzası yer alıyor. Voleybolun 20. yüzyıl başlarında ün kazandığı bir diğer ülke ise o zamanlardaki ismiyle Çekoslavakya… Çekoslavakya’da popüler olduktan sonra hızla Avrupa kıtası geneline yayılan voleybolun o tarihlerde her ülkede farklı bir formatta ve sistemde oynandığı da biliniyor.   

İlk Ulusal Şampiyona, İlk Adımlar

Dünyada voleybol branşında ulusal şampiyona düzenleyen ilk ülke, branşın ana vatanı olan Amerika Birleşik Devletleri... 1922 senesinde New York’ta 27 farklı takımın katılımıyla gerçekleşen turnuva, voleybolun tarihindeki dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor. Bu tarihten sonra seyirci kazanan ve daha geniş kitlelerin ilgisini çekmeye başlayan voleybol, 1937 senesinden bu yana ise profesyonel bir spor dalı olarak kabul ediliyor. 1937’de Boston’da gerçekleşen Amatör Sporlar Birliği toplantısı sonucunda resmi bir spor branşı statüsü kazanan voleybol, 1938 senesinden beri ise tüm dünyada aynı kurallarla ve aynı sistemle oynanıyor. Dünyanın ilk voleybol federasyonunun kurulma tarihi 1947… Paris’te gerçekleştirilen toplantı sonucunda kurulması kabul edilen Uluslararası Voleybol Federasyonu’nun ilk üyeleri arasında ise Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, İtalya, Fransa, Hollanda ve Portekiz gibi ülkeler bulunuyor.

📷 : https://volleycountry.com/history/history-volleyball-usa

Türkiye’de Voleybol

Türkiye, voleybolla 20. yüzyılın hemen başlarında tanışan ülkeler arasında bulunuyor. 1919 senesinde YMCA üyelerinden Dr. Deaver tarafından Türkiye’ye tanıtılan branşın kısa sürede yaygınlaşmasını sağlayan isimler arasında, Türk spor tarihinin duayen isimlerinden Selim Sırrı Tarcan da bulunuyor.

voleybolun tarihi
📷 : https://tr.wikipedia.org/wiki/Selim_S%C4%B1rr%C4%B1_Tarcan

Tarcan’ın öğrencilerine öğrettiği ve antrenörlerini yetiştirdiği voleybolun Türkiye’de profesyonelleşme tarihi ise 1948… 1948 senesinde Uluslararası Voleybol Federasyonu’na üye olan Türkiye, 1949 senesinden bu yana ise ulusal müsabakalara ev sahipliği yapıyor. Günümüzde Avrupa’nın en güçlü voleybol ülkeleri arasında yer alan Türkiye, hem milli takımlar hem de kulüp takımları düzeyinde elde ettiği başarılarla isminden sıklıkla söz ettiriyor.

Eğer siz de görkemli tarihiyle göz kamaştıran voleybolla yakından ilgilenmek istiyorsanız, hemen Barcin.com‘u ziyaret edebilir ve birbirinden seçkin voleybol ekipmanları arasından dilediğinizi satın alarak kendi voleybol tarihinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Yeni Başlayanlar İçin Voleybol yazımızı değerlendirebilirsiniz.

sabah koşusu nasıl olmalı

Dosya: Sabah Koşusu Nasıl Olmalı?

Okul Çantası Seçimi Nasıl Olmalı

Okul Çantası Seçimi Nasıl Olmalı?