Menu
in

Yaşı İlerleyen Koşucular için Bir Tavsiye

Koşucu : 81 yaşındayım ve hala koşmayı seviyorum. Yarı maratonlara katılmaktan hoşlanıyorum. Fakat giderek yavaşladığım için arazide koşu yaparken  artan bir şekilde kendimi huzursuz/endişeli hissediyorum. Sıklıkla hissettiğim şey, yaşlı kadınların arazide yeri yok düşüncesi oluyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Cevap : 81 yaşındayken hala koşmayı sevmeniz sizin için iyi bir durum. Gelecekte sizin gibi olmayı umarım. Eğer endişeli hissediyorum sözü, yavaş olduğunuz için nasıl göründüğünüze dair endişe duymak anlamına geliyorsa, yolunuza devam edip keyfini çıkarın derim. Ancak eğer kuvvetiniz ve dengenize dair konforsuz hissediyorsanız, o zaman başka bir sorun hakkında konuşuyoruz demektir.

Fiziksel faaliyet, özellikle de 80’li, 90’lı yaşlarınızda (yıllık izin konusu gibi) -kullan ya da kaybet- gibi bir meseledir. Bir düşüş ve kalça kırığı, 65 yaşında üzerinde, özellikle de kadınlarda iyiye işaret değildir. Vücut merkeziniz ve bacak kuvvetiniz üzerinde çalışarak dengenizi geliştirebilirsiniz. Yerel spor salonunuzda bu konuda size yardımcı olabilecek olan dersler veriliyor olabilir. Belki en yaşlı katılımcısınızdır, belki de değil ama daha genç katılımcılar için bir ilham olacağınız kesin.

Aynı zamanda “arazide” sözüyle neyi kast ettiğinizden emin değilim. Eğer arazi koşusu demek istediyseniz, zemindeki bozukluklara bağlı olarak arazi her yaştaki koşucu için bir zorluktur diyebilirim. Kayalar, taşlar, ağaç kökleri ve gevşek zemin, dengenizi bozup sizi yere düşürebilir. Fakat arazi ile genel olarak koşuyu ve kilometre yapmayı kast ettiyseniz, 81 yaşında olduğunuzu hesaba katarak düzgün satıhlı yolları tercih etmenizi öneririm.

Yaş ile neredeyse herkes bir nebze yavaşlar. Bu kötü değil, olağan bir durumdur. İnsanlar aynı zamanda yaş ile daha güçsüzleşmeye de meyillilerdir, bu ise kötüdür. Koşmayı tamamen bırakmaya karar verseniz bile dengenizi korumak için kuvvetiniz üzerinde çalışmaya ihtiyacınız vardır. Eğer koşmaktan hoşlanıyorsanız, yavaş bir tempoda olsa bile buna devam edin. Bu, kalbiniz, vücudunuz ve ruhunuz için iyidir.

Yorum Yazın

Exit mobile version