Menu
in

Beşikten Sportmen

Çocuğumuza ne izlettiğimize, nasıl bir eğitim verdiğimize, ne yedirip ne içirdiğimize azami önem veriyoruz. Amaç belli: onlara sağlıklı, huzurlu, mutlu bir gelecek hazırlamak… Peki bu hedefe doğru çeşitli tercihler yaparak ilerlerken ne giydirdiğimizin hiç mi önemi yok? Aslında dünyada birçok çocuk psikoloğu ve pedagogun bu soruya yanıtı belli: Elbette var! Mesela, kız çocuklarını küçük kadınlar gibi giydirmek, onları küpeler, kadınsı çantalar gibi aksesuarlara boğmak, topuklu ayakkabı giydirmek…

Tüm bunları çocuk için sorunlu bir geleceğin temeli olduğunda birleşiyor uzmanlar. Yalnızca uzmanların gözlemi değil bu aslında. Yılları çocuk ve ebeveyn fotoğrafı çekmekle geçen fotoğraf sanatçısı Harun Durgun, gözlemlerini şöyle aktarıyor:

“Klasik giydirilen erkek çocuklarında otomobil, tabanca, inşaat ve inşaata yönelik oyunlar gibi ilgilere şahit oluyorum. Spor tarzın tercih edildiği erkeklerde ise top, kamp çadırı, doğa gibi daha naif ve yaşına dönük, geliştirici ilgiler var.”

Bunlar erkek çocuklarında giysi seçiminin yarattığı farklar Durgun’a göre. Kız çocuklarında da farklar mevcut: “Annelerin kendileri gibi giydirdiği kızlar, annelerinin birer küçük kopyası gibiler. Dilleri, konuşma tarzları aynı. Bir an evlilik programındaki bir kahramandan ya da ayakkabı modasından söz edebiliyor, verdirdiğim çocuk pozlarını kabul etmiyorlar. Spor giydirilen çocuklar ise hem harekete meyilli hem de yaşına uygun heveslere sahip.”

Harun Durgun, sonbaharda ve kışın fotoğraf çekimlerinde tercih ettiği spor tarzı Sportmen’e anlatıyor:

Hoodie

Erkek ya da kız, çocuğunuza uygun bir hoodie kesinlikle fazladan bir sempati kazandırıyor. Ben genellikle ünlü spor markalarının Therma denilen modellerini kullanıyorum. Günlük hayatta rahat ettiren bu modeller, çekim esnasında da performansı artırıyor! Çocuğunuzun tiftik bir kazağa yüz kez yeğleyeceği rahatlık.

Eşofman altı

Rahat bacaklar her çocuğun hayali. Siz fark etmeseniz de, sızlanıp ağlamaların bir kısmı bacaklarına geçirdiğiniz rahatsız pantolonlardan kaynaklanıyor. Oysa bacaklarını sıcak tutacağım diye yün, tiftik gibi batan ürünler yerine, onlar kadar sıcak tutan sağlıklı kumaşlardan eşofmanlar mevcut. İstediği gibi hoplayıp zıplayabilir ve spor bir hayata adapte olur.

Mont

Babasının ya da annesinin giydiği düğmeli trençkotları tercih ederek çocukları adeta kafese kapatmış gibi oluyorsunuz. Çocuk bunları nasıl zaptedeceğini bilmiyor. Oysa bele kadar olan fermuarlı spor kapüşonlu montlar hep çok çeşitli hem de kullanımı kolay. Çocuk kendi başına fermuarını açıp kapatabiliyor. Hem de küçük antrenör ya da küçük kayakçı modunda sempati topluyor.

Ayakkabı

Aslında çocuğa özel seçilmesi gereken en önemli ürün. Rahatsız bir kundura çocuğunuzun hayattan bezmesine bile neden olabilir! Ayak rahatlığı aslında tüm vücudun, kafanın rahatlığı demek. Bu çocuk için daha fazla geçerli. Spor ayakkabıyı tercih etmek bu bakımdan önemli olduğu gibi, çocuğu spora teşvik açısından da önemli. Yeter ki aldığınız ayakkabıyı ona da anlatın.

Bere

Özellikle 6 yaşın altındaki çocukların kafalarına bir şey geçirildiğinde nasıl huylandıklarını ve çekip çıkardıklarını biliyoruz. Bunun nedeni de aslında sıcak tutsun tiftik, yün gibi rahatsız eden ürünlerin tercih edilmesi. Oysa polar gibi sıcak tutan ve yumuşak hissettiren ürünler de mevcut.

Yorum Yazın

Exit mobile version